Cidlina za jeden den: rozdíl 119 cm

Ve  středu v šest hodin ráno  přitom na  Cidlině v Bydžově naměřili jen dvaapadesát centimetrů, včera  po sedmnácté hodině 171 centimetrů. Jednoduché počty – rozdíl 119 centimetrů. První povodňový stupeň se právě tady vyhlašuje při 150 centimetrech, stalo se tak včera ve čtyři hodiny ráno.

„Máme svůj krizový odbor, který situaci na Cidlině  pochopitelně sleduje. Ale věříme, že se to uklidní, a že město žádná voda neohrozí," komentoval včera místostarosta Nového Bydžova Bohumil  Orel.

Problémy možná budou mít také v Třebechovicích pod Orebem, protože na Dědině se hladina zvýšila o 123 centimetrů. Od vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity ji odpoledne dělilo  jen osm  centimetrů.

Dojde také na pohotovost?

Navíc má dnes opět pršet. „Jak nám potvrdili meteorologové, v pátek ráno a pak především v noci na sobotu přijdou dešťové srážky, v sobotu by se měl přidat i sníh nebo déšť se sněhem. To znamená, že se pokles  hladin  nezastaví, právě naopak.

„Je možné, že budeme vyhlašovat i druhé stupně povodňové aktivity," řekl ve čtvrtek odpoledne tiskový mluvčí královéhradeckého Povodí Labe Václav Jirásek.

Připomeňme, že druhý stupeň na Cidlině v Novém Bydžově  platí od hranice 190 centimetrů. To znamená, že rozdíl nyní činí pouhých devatenáct centimetrů.

Stupně povodňové aktivity

První stupeň – stav bdělosti: Vyhlašuje se při nebezpečí povodně. Situaci na vodním toku nebo vodním díle je třeba věnovat zvýšenou pozornost, zahajuje hlídková služba.

Druhý stupeň – stav pohotovosti: Ke stavu pohotovosti dochází v případě, že již nebezpečí přerostlo do skutečné povodně. Při jeho vyhlášení se aktivizují orgány protipovodňové ochrany a provádějí se opatření podle povodňového plánu.

Třetí stupeň – stav ohrožení: Vyhlašuje se při nebezpečí vzniku škod většího rozsahu nebo ohrožení životů a majetku v záplavovém území. Probíhají zabezpečovací a případně i záchranné a evakuační činnosti.