Prolomené mlčení

Vyplývá to z vyjádření společnosti Datwyler, která po několikadenním otálení prolomila hradbu mlčenlivosti a veřejně přiznala, že čin se úzce dotýkal právě jejich zaměstnanců.

„Došlo k nešťastné události mezi operátory polské národnosti zaměstnanými ve společnosti Datwyler Sealing Technologies. Ta jim nabídla, ve spolupráci s personální agenturou Express People, práci kvůli nedostatku pracovníků na lokální úrovni," píše se v tiskové zprávě společnosti. Svůj díl „odpovědnosti" na sebe vzala i personální agentura, která kromě vyjádření soustrasti pozůstalým po šestadvacetiletém muži,  přišla i s pomocí.

„Pozůstalým oběti vyjadřujeme hlubokou soustrast. V rámci toho agentura hradí veškeré náklady spojené s přesunem pozůstatků a zajišťuje ubytování a dopravu pro pozůstalé, kteří musí v České republice vyřídit náležitosti spojené s neštěstím," řekl výkonný ředitel Express People Juraj Chrašč.

Lepší kontrola

Aby se podobným nešťastným událostem předešlo, domluvily se obě společnosti na zpřísnění pravidel přijímacího procesu. A to prostřednictvím kontrol beztrestnosti a bezúhonnosti nově  přijímaných zaměstnanců.

„Věříme, že spolu s častějším kontaktem zástupce agentury s najatými pracovníky a  pravidelným ověřováním situace v místě  ubytování se podaří předejít vzniku  konfliktních situací a opakováním podobných událostí," uvedl ředitel novobydžovského závodu Vladimír Šitavanc.

Podle novobydžovského místostarosty Bohuslava Orla se město s podobným násilným činem dlouho nesetkalo.

Vraha kriminalisté obvinili za pár hodin
Celou  noc krajští kriminalisté rozplétali klubko posledních chvil šestadvacetiletého Poláka, jehož tělo objevili před týdnem v neděli ráno před dveřmi ubytovny v Novém Bydžově. Z ní si posléze odvezli i sedm podezřelých. Intuice, že mezi krajany mrtvého muže naleznou i jeho vraha, se následně potvrdila. „V odpoledních hodinách jsme obvinili třicetiletého muže ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Za toto jednání mu nyní hrozí až osmnáctileté vězení," řekla pár hodin po činu krajská policejní mluvčí Ivana Ježková s tím, že to nebylo jediné obvinění, které v se zločinem padlo. Kromě třicetiletého muže totiž policie obvinila i jeho jednačtyřicetiletého kamaráda. A to z nadržování, kde na tento čin pamatuje trestní sazba až čtyřletým pobytem za mřížemi. V průběhu výslechů postupně vyplulo na povrch, co se osudové noci stalo. Podle všeho došlo mezi obětí a pozdějším vrahem uvnitř bytu k hádce, která vyústila ve fyzické napadení nožem a vážným bodnořezným poraněním mladšího muže.„Obviněný muž poté těžce zraněného krajana vystrkal za dveře a na chodbě domu ho bez pomoci nechal umřít," informovala policejní mluvčí a dodala, že útočník posléze oběti vložil do ruky nůž s čtrnácti centimetrovou čepelí. To z důvodu, aby zakryl své předchozí jednání. V tu chvíli nezahálel ani jeho jednačtyřicetiletý kamarád, jež celé tragické události přihlížel a posléze pomáhal zahlazovat stopy.