Ani jejich pardubičtí kolegové se však nenechali zahanbit a „došlápli si" na dvě výrobny pervitinu. „Pět obžalovaných již dokonce soud nepravomocně odsoudil, a to až na devět let do vězení," sdělila mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Nabízel jointa u základní školy

Další na svůj trest čekají. Až dvanáctiletý pobyt za mřížemi hrozí třem ze čtveřice mužů obviněných za výrobu a dealerství drog. Podle obžaloby měli muži „uvařit" téměř tři čtvrtě kilogramu pervitinu, který následně distribuovali na Rychnovsku, Orlickoústecku a Svitavsku. Soudní líčení s nimi bude pokračovat druhý březnový týden.

V letošním roce už hradečtí policisté řešili téměř dvacet případů souvisejících s drogovou kriminalitou. Jedná se ale spíše o „drobnější" výrobce a distributory

V Královéhradeckém kraji drogová kriminalita meziročně opadla, na Pardubicku se naopak rozmáhá. „V roce 2011 jsme zaznamenali 37 trestných činů souvisejících s drogami, loni 67. Je zde tedy evidentní nárůst," uvedla Maturová. Obvinění si vyslechlo 75 pachatelů.

V Královéhradeckém kraji bylo loni v drogové oblasti spácháno 117 trestných činů, o osmnáct méně než v roce 2011. Obviněno bylo 112 osob.

Dealeři si nedají pokoj a návykové látky vnucují dokonce i dětem před základními školami. „Nedávno jsme zaznamenali případ, kdy muž podal čtyřem dětem u základní školy jointa marihuany. Jedné slečně bylo posléze špatně, a tak se o události dozvěděli rodiče, kteří to nahlásili na policii. Po pachateli pátráme," řekla mluvčí pardubické policie.

Pro léky na výrobu drog míří na sever

Podle vyjádření Ludvíka Bergera z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje se i v tomto regionu dealerství drog před školami čas od času vyskytne. „Nabízení drog na ulicích není v našem kraji nic neobvyklého, ale v takovém rozsahu jako třeba v Praze u nás rozšířeno není. Nabídka se uskutečňuje hlavně mezi uzavřenými komunitami odběratelů," dodala hradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Rozkvětu drogové kriminality nahrává i sousedství s Polskem. „V tomto ohledu vidíme jeden problém, a to výskyt takzvaných coffee shopů. Ty fungovaly například v Chrudimi a na Pardubicku," podotkla Maturová.

A hradecká policejní mluvčí Ježková dodala, že sousedství s Polskem zvyšuje dostupnost léků s obsahem pseudoefedrinu, tedy prekurzorů pro výrobu a následnou distribuci metamfetaminu, který je u našich severních sousedů stále volně prodejný. V oblastí nelegálního pěstování a obchodu s marihuanou pak podle Ježkové tato blízkost usnadňuje spolupráci s Poláky, a to při pěstování i při odběru.