„Neměli bychom se dívat na peníze, které hazard přináší do rozpočtu města, ale spíše na jiné argumenty. Je to preventivní opatření, které ve městě chybí," vyzval na veřejném zasedání Lukáš Bárta. „Určitě bychom tímto krokem trošku přispěli k bezpečnosti, trošku k výchově úpické mládeže, trošku ke zlepšení sociální situace v rodinách a samozřejmě bychom zmenšili i příležitosti k hraní," upozornil opoziční zastupitel.

Miliony pro kasu

Do úpického rozpočtu díky šesti místům s výherními automaty aktuálně putuje zhruba 1,6 milionu korun. Reálný výhled do budoucnosti je takový, že by se podíl města na zde prohraných finančních prostředcích měl do budoucna ještě zvýšit. Do kasy by tak mohlo putovat dokonce 2,5 i 3 milionů korun při stejném objemu sázek.

„Tato částka by se při efektivnějším rozdělování peněz z městského rozpočtu dala lehce nahradit. Je třeba si uvědomit, že regulací hazardu bychom přispěli ke zvýšení kvality života," dodal Lukáš Bárta. Na jeho slova navázal i další zastupitel Martin Boháč. „Asi není tajemstvím, že pracuji jako příslušník vězeňské služby. Ve svém zaměstnání se setkávám s řadou lidí, které automaty dohnaly do těžké životní situace. Slabé jedince neúspěch v hazardních hrách může přimět i k sebevraždám," poukázal.

Podle Petra Vrzáně ze Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů se v Úpici prohraje ročně zhruba 7 milionů korun. „Jestliže město inkasuje 1,6 milionu korun, 2 miliony putují do kasy státu. To je asi třetina sumy, která se v Úpici prohraje," objasnil Vrzáň na veřejném zasedání města Úpice.

Návrh převážně opozičních zastupitelů neprošel. Proti se postavila jak většina zastupitelstva, nesouhlasné hlasy zazněly také od provozovatelů herních automatů.

Internetový hazard

Ti poukázali na fakt, že pokud se automaty v Úpici zakážou, nezamezí to lidem, aby se hazardu věnovali. „V dnešní době už je zcela běžné, že lidé sází na internetu. Pokud ve městě zakážeme výherní automaty, prakticky to nic neznamená. Hráči se přesunou do vedlejšího města, pokud budou chtít, nebo prosází peníze právě přes internet," vystoupil provozovatel úpické restaurace Libor Trdlikát.

Z Úpice výherní automaty mizet nebudou

Jako ve většině dalších měst, kde se regulací hazardu zabývali, také v Úpici má vyhláška své zastánce i pochopitelné odpůrce.

„Je nesmysl, když se tato aktivita prosazuje jen v částech území České republiky. Pokud budou stále lokality, kde se hrát dá, pak rušení hazardu v Úpici vidím jako vytrženou z kontextu," sdělil své stanovisko starosta města Jaroslav Hůlek. „Zakázat by to měl stát, aby se lidé nemohli přesouvat do vedlejšího města. Za chvíli bychom mohli takhle regulovat všechno. Svéprávní lidé si ale mohou sami rozhodnout, jestli na automatu chtějí hrát."

Také Petr Vrzáň ze Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů požádal na veřejném zasedání města Úpice o slovo. „Hazard ještě nikdy nikdo nezreguloval. Naopak je potřeba konstatovat, že tam, kde to město regulaci přehnalo, začaly vznikat černé herny. A z nich nemá profit nikdo. Trpí podnikání i veřejné rozpočty," řekl Vrzáň. „Dnes jsme už po první vlně regulace. Existují dokonce i místa, která začínají obracet a původní regulaci přehodnocují, jako třeba Jablonec, Kosmonosy nebo Havlíčkův Brod," dodal.

Obdobnou vyhláškou se na území Trutnovska zabývalo v minulosti už několik měst. Loterie regulují například ve Dvoře Králové nad Labem, ve Vrchlabí, od loňska také v pětitisícovém Hostinném. Ožehavou otázku řešili ale i lidé na vsi, výherní automaty nelze provozovat třeba v Choustníkově Hradišti či Kuksu.