Majitelé datových schránek se mohou těšit na to, že výpisy z obchodního rejstříku či z rejstříku trestů bude možné na žádost získat zdarma do počítače. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Podle Nováka by Czech POINT měli využít klienti přímo ve vybraných Era finančních centrech Československé obchodní banky, která ministerstvo požádala o udělení autorizace. „Pokud si například bude chtít podnikatel a zároveň klient uvedené banky založit účet nebo požádat o úvěr, nebude muset jít zvlášť pro výpisy na Czech POINT a zvlášť do banky, ale vyřídí vše na jednom místě," uvedl Novák. Možnost provozovat kontaktní místo Czech POINT mají od konce roku 2011 všechny banky, autorizace se vydává na pět let za roční poplatek dva miliony korun.

Čtěte také: Na konferenci o internetu v Hradci přijíždějí politici i odborníci

Další službou v systému Czech POINT bude CzechPOINT@home, která majitelům z řad občanů, podnikatelů a firem umožní získání elektronického výpisu z obchodního, insolvenčního či živnostenského rejstříku, rejstříku trestů právnických osob či seznamu kvalifikovaných dodavatelů. Výčet poskytovaných výpisů se podle Nováka bude postupně rozšiřovat.

Výpisy je nyní možné získat na zhruba 7000 kontaktních místech Czech POINT. „Dostupnost úřadů i množství nabízených služeb hodláme neustále rozšiřovat. I proto jsme rádi za rozšíření kontaktního místa do první banky," uvedl dnes náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu Pavel Kolář.

Podle informací z webu www.czechpoint.cz v lednu systém Czech POINT vydal celkem 192.493 výpisů, nejžádanějšími jsou výpisy z rejstříku trestů a katastru nemovitostí. Za dobu existence služby bylo celkem vydáno 8,2 milionu výpisů.