Někam se dokonce vrátil opakovaně. „Zloděj se v obci mezi Vrchlabím a Jilemnicí pomalu stával postrachem chalupářů. Teď ale díky zásahu jilemnických policistů sedí ve vazbě a další vloupání už nepřidá," uklidnil majitele objektů Petr Kmínek ze semilské policie.

Do objektů vnikal pokaždé oknem, skleněnou výplň rozbil kamenem. „Uvnitř si vždy našel něco k snědku. A co nezkonzumoval na místě, to si odnes s sebou. Nepohrdl ani alkoholickými či nealkoholickými nápoji a tabákovými výrobky. Přivlastnil si mimo jiné i pár bot, dioptrické brýle a vojenskou mošnu. Tyhle věci se podařilo nalézt a vrátit majitelům. Někdy se stalo, že v chalupě přes noc přespal," doplnil Petr Kmínek.

Pro Valteřice není muž osobou neznámou, z minulosti tu už nějaké krádeže na svědomí má. Teď způsobil škodu zhruba za 6 tisíc korun, za porušování domovní svobody, vloupání a krádeže mu hrozí až tři roky vězení.

Průměrně je v České republice každé dvě hodiny vykradena jedna chata či chalupa. Kolem čtyř tisíc za rok. A právě podzim, kdy objekty zůstávají dlouhodobě neobývané, je pro zloděje jakýmsi začátkem loupežného období. Nejvyšší čísla pak hlásí statistiky v prvních měsících roku, kdy se majitelé vracejí po zimě zpět a řada z nich najde svůj objekt vyloupený.

Cenné věci je lepší z chat před zimou odvézt

Chaty a chalupy často stojí mimo běžné osídlení, na samotě a jejich vykradení tak s sebou nese pro zloděje mnohem menší riziko. „Láká je vyhlídka snadného výdělku, kdy vybavení, různá nářadí či starožitnosti jsou velmi snadno a rychle zpeněžitelné. Každý majitel by si proto měl měl před ukončením sezony řádně objekt zajistit. Zabezpečení nelze zajistit na sto procent, ale pomocí různých zařízení lze riziko vykradení podstatně snížit," připomíná Libuše Holá z Krajského ředitelství Královéhradecké policie.

Nejjistější způsob, jak cenné věci ochránit, je jejich odvoz. Pokud však věci v objektu přes zimu zůstanou, je třeba zabezpečení objektů zajistit kvalitně. Na vstupní dveře umístit zámek, stejně tak na všechny dveře uvnitř. Neméně důležité je kvalitní zabezpečení všech oken, např. okenicemi či mřížemi, i sklepních okének či světlíků. Stejnou péči je třeba věnovat i různým přístavkům a kůlnám.

Policisté během období, kdy rekreační objekty zejí prázdnotou, provádí kontroly, kdy se zaměřují na kvalitu zabezpečení a zjišťují, zda nejsou poškozeny vloupáním, případně zda v objektu někdo nezvaný nepobývá. „Na místech, která zkontrolují, ponechají pro majitele záznam. Pro případného nezvaného hosta je to varováním, že opuštěná chata není zcela bez dozoru," dodává Libuše Holá.