Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z broumovského regionu tvoří živou učebnici

Broumov - Klášter v Broumově a aktivity s ním spojené čeká zajímavý rok 2014. Národní kulturní památka patřící benediktinům bude procházet velkou obnovou, kterou nepamatuje za posledních více než sto let. Ta vdechne do jejích zdí opět život a zachrání za totality zchátralé části stavby. Oprava má být hotova do prosince příštího roku.

24.12.2013
SDÍLEJ:

Klášter v Broumově. Foto: Archiv

Následně v obnovených prostorách vznikne Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov. Bude jej provozovat Agentura pro rozvoj Broumovska. Ta bude v příštím roce opět pokračovat v aktivitách jakými je hudební festival Za poklady Broumovska či klub přátel umění ArtCafé. Kromě toho však chystá velký projekt, jenž nemá v kraji obdoby.

Tento výstavní projekt nese název Play Broumovsko. Jedná se o rozsáhlou výstavu z cyklu Orbis Pictus sdružení Audabiac v čele s panem Jiřím Waldem. Koncepci projektu vytvořil známý umělec Petr Nikl a je pojatý jako hra, která nekončí s uzavřením výstavních sálů, ale jejímž smyslem je kreativní tvorba.

„Na ploše více než tři a půl tisíce metrů čtverečních v industriálním objektu tovární haly z konce 19. stolení broumovské textilky VEBA, partnera projektu, představíme plně interaktivní exponáty, kterých se návštěvníci dotýkají, vstupují do nich, hrají si s nimi a tím je dotváří. Výstava bude mít bohatý doprovodný program a nabídku vzdělávacích programů," uvedl Jan Školník, ředitel Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt již získal záštitu hejtmana Královéhradeckého kraje a také biskupa Václava Malého, stejně jako podporu mnoha partnerů z řad měst a obcí či firem. Další partnerství hledá.

Velkou zajímavostí a přínosem je, že projektu pomůže známý miliardář Karel Janeček.

Díky přislíbené podpoře Nadace Karla Janečka totiž budou mít všechny děti a mládež v doprovodu pedagogů vstup zdarma. „Chystáme se oslovit všechny školy v celém kraji a nabídnout jim možnost návštěvy výstavy. Když jsme to počítali, zjistili jsme, že v kraji je zhruba 90 tisíc dětí, žáků a studentů. Výstava je natolik unikátní a věříme, že nabídku využije více než polovina škol," uvedl Školník.

Dalším zajímavým počinem bude působení profesionální filmařky v Broumově. Agentura uspěla v programu Rok jinak Nadace Vodafone, která podporuje profesionály z různých oblastí, aby strávili rok ve vybrané neziskové organizaci. Do broumovského kláštera tak dorazí filmová režisérka a scénáristka Lenka Wimmerová. Pro Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov připraví filmové dílny a workshopy, sadu dokumentů a další filmový materiál. „Na tuto roční spolupráci s ní se těšíme," dodal Jan Školník.

Poslouží také notový archiv

Agentura se však také bude připravovat a rozvíjet programy pro plný rozvoj Kulturního a vzdělávacího centra Klášter Broumov od roku 2015. Jeho aktivity se zaměří především dvěma směry, na krásná umění a na environmentální vzdělávání. V oblasti umění zde vznikne Institut krásných umění, jakási platforma pro umělecké aktivity v rámci objektu a regionu. Pořádat se zde budou výstavy, diskuse, prostory budou moci využívat zájmové a umělecké skupiny.

Kromě výtvarného umění či divadla se zde bude možno věnovat i hudbě, čerpat je možno třeba z bohatého notového archivu kláštera. Environmentální vzdělávání pak bude zajišťovat Přírodovědný institut, kde se uskuteční programy zaměřené na environmentální vzdělávání žáků a studentů škol.

Krásná umění a vzdělávání

„V současné době jsme ve fázi, kdy se postupně formují dvě oblasti naší činnosti. Tedy oblast krásných umění a environmentálního vzdělávání. V našich představách proměňujeme klášter v Broumov ve vzdělávací a kulturní instituci evropského rozměru rozvíjející tvořivost, sebevědomí a toleranci. V oblasti environmentálního vzdělávání připravujeme již nyní mezioborové programy inspirující k dalšímu vzdělávání a podněcující aktivní fantazii účastníků. Chceme také otevírat diskuze a nabízet odpovědi týkající se naší křesťanské kultury a tradice, historie, soužití v evropském prostoru a duchovního rozvoje společnosti. Samozřejmostí je prezentace národní kulturní památky klášter Broumov, benediktinského odkazu a jeho přínos k dějinám Evropy. Přejeme si, aby byl klášter Broumov živou součástí města a regionu, kterému tím pomáháme s rozvojem a šíříme jeho dobré jméno," říká Jan Školník.

Letos Agentura pro rozvoj Broumovska připravila řadu aktivit v rámci výročí osmi set let od příchodu benediktinů na Broumovsko a Policko. V dnešní době podle Školníka benediktini představují právě impuls k oné podnětné diskusi o společenských otázkách nejen zdejšího kraje. „Benediktini tu zanechali odkaz evropského významu a na nás je, zda a jak s ním budeme pracovat do budoucnosti. V rámci Vzdělávacího a kulturního centra klášter Broumov chceme na tento odkaz navázat rozvíjením tvořivosti nebo chcete-li umění, nechávat se inspirovat těmi nejzajímavějšími umělci své doby a podpořit tím aktivní tvůrčí přístupy nás samotných," uvádí.

Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov je podle něj velký a otevřený projekt, v rámci něhož je možná spolupráce s mnoha dalšími lidmi, organizacemi či subjekty. „V klášterní knihovně je latinský nápis „Co je moudrost, uč se čtením!". Chtěli bychom, aby lidé a návštěvníci regionu četli v inspirativní živé učebnici kláštera, Broumova a regionu Broumovsko," dodává Jan Školník.

Agentura by také v klášteře chtěla dotáhnout ideu česko-polského divadelního představení, které by vzniklo pouze pro Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov a premiéra je plánována na podzim roku 2015. „Oslovili jsme renomované divadelní tvůrce a máme první předběžné přísliby spolupráce. Diskutujeme s Šimonem Cabanem, Renatou Putzlacher, Marií Štípkovou a dalšími," dodává Jan Školník.

Dalším z připravovaných projektů je pak například expozice informačního bodu o pískovci v prostorách kláštera, který by měl doplnit infrastrukturu environmentálního vzdělávání nebo série besed a přednášek s vědci a mysliteli z různých oborů. V této oblasti se Agentura snaží koordinovat aktivity s Gymnáziem Broumov i dalšími partnery.

Broumovský klášter a jeho obnova

S rekonstrukcí kláštera se začalo po sametové revoluci, šlo ale vždy o postupné drobnější opravy. V listopadu tohoto roku zahájená obnova zhruba pětiny stavby kláštera a celé klášterní zahrady v rámci projektu za čtvrt miliardy korun má prostory zdevastované za totality zachránit od dalšího chátrání, obnovit je, zpřístupnit veřejnosti a vdechnout do nich další život. Úpravy a rekonstrukční práce budou prováděny z větší části v momentálně nevyužívaných částech kláštera, které jsou ve stavu neodpovídajícím jejich kulturnímu, historickému a architektonickému významu. Měly by zde vzniknout učebny či výstavní sály. Součástí projektu je i řešení přilehlé klášterní zahrady se zachováním jejího účelu především pro účastníky vzdělávacích a kulturních akcí. Rekonstrukce mají být hotovy do konce listopadu příštího roku.

Následně v obnovených prostorách vznikne Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov. Bude jej provozovat Agentura pro rozvoj Broumovska. Právě její dosavadní aktivity v klášteře v oblasti kultury a vzdělávání vedly k možnosti, aby benediktinské opatství požádalo a získat dotaci na oživení národní kulturní památky.

Broumovský klášter je nyní částečně zpřístupněn. Prohlídkový okruh nabízí návštěvu klášterní knihovny, refektáře či kostela svatého Vojtěcha. Lákadlem je kopie takzvaného Turínského plátna, v němž byl zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Klášter přechovává i takzvané mumie z Vamberka. Veřejnosti nepřístupná místa kláštera jsou v dezolátním stavu.

Autor: Pavel Bednář

24.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 600 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATEL/KA MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se e-mailem nebo předem telefonicky ve středu a pátek v době 8.00 až 14.00 hod.. Pracoviště: Proglo s.r.o.-002, Sousedská, č.p. 600, 460 01 Liberec 1. Informace: Iván Popovics, +420 776 042 233.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 18 000 Kč

Zubní instrumentáři zdravotní sestra/zubní instumentářka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt e-mailem, požadujeme: flexibilitu, otevřené myšlení. , Předchozí praxe a jazykové znalosti výhodou, Nabízíme:, práci na HPP, dlouholeté zkušenosti v oboru, výkonové hodnocení, úkolové benefity, pružná pracovní doba. Pracoviště: Ovdent s.r.o.-prac., Lidická, č.p. 1023, 602 00 Brno 2. Informace: Mgr.Michal Snášel, .

Dělnické profese - Manipulant - závozník 23 000 Kč

Závozník Zavedená a solidní firma s dlouhou historií přijme zdatného manipulanta - závozníka na výběr kontejnerů s textilem, vykládku a nakládku kamionů. Nabízíme práci s běžnou pracovní dobou, v dobrém kolektivu a s odpovídající odměnou. Pracoviště - Praha a blízké okolí. HPP i DPP.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník - vedoucí čety. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., ŘP sk. B, vyučení v oboru, zkušenosti s vedením pracovní čety, orientace ve výkresové stavební dokumentaci. , Práce na stavbách firmy - převážně okres Blansko., První kontakt telefonicky v době 8.00-16.00 hod.. Pracoviště: Markus - provádění staveb s.r.o., Poříčí, č.p. 2425, 678 01 Blansko 1. Informace: Petr Markus, +420 702 087 418.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne 23. května 2018
8

Bianco šek pro Babiše, neudržitelné důchody a prodej Student Agency: Vteřiny dne

Petra Kvitová po operaci pořezané ruky a dům v Prostějově, ve kterém došlo k přepadení. Ilustrační koláž
2 24

Policie dopadla možného pachatele útoku na tenistku Kvitovou. Má jít o narkomana

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Putin se opět sejde s Macronem, proberou Írán, Ukrajinu a Sýrii

Rusko a Francie podepíší po jednání mezi prezidenty Vladimirem Putinem a Emmanuelem Macronem několik dokumentů o vzájemné spolupráci. Jednání se uskuteční ve dnech 24. a 25. května v Petrohradě. Oba státníci budou diskutovat o řešení otázek souvisejících s íránsým jaderným programem, se situací na Ukrajině a s vývojem v Sýrii. Uvedla to agentura Tass.

Hospoda není cukrárna. Poslanci se opět přeli o protikuřácký zákon

Zmírnění protikuřáckého zákona zřejmě bude čelit ve Sněmovně návrhu na zamítnutí už v prvním čtení. Poslanci dnes úvodní kolo debaty o poslanecké předloze, jež by upravila zejména nynější úplný zákaz kouření v restauracích, stejně jako před měsícem nedokončili. Kdy se Sněmovna k projednávání návrhu změn v protikuřáckém zákonu vrátí, není jasné.

Z Hillaryho výšvihu na Mount Everestu zbyl jen svah, tvrdí horolezci

Namísto legendárního skalního výstupku zvaného Hillaryho výšvih, který se nacházel těsně pod vrcholem Mount Everestu, zůstal jen pozvolný sněhový svah. Z donedávna dvanáctimetrové svislé skalní stěny se totiž utrhl asi pětimetrový kus, který se zřítil do propasti. Potvrdili to horolezci, kteří se z nejvyšší hory světa nedávno vrátili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT