Proto i vrchlabský odbor životního prostředí vydal nařízení, kterým zakazuje v celém správním území odběr povrchové vody z toků a nádrží i odběr podzemní vody ze studní, a to zejména pro napouštění bazénů, mytí aut či zalévání trávníků.

Zákaz se netýká odběrů povrchových a podzemních vod pro zásobování domácností a provozů pitnou vodou, napájení zvířat, zálivky záhonů a dřevin nesoucích plody a odběrů vody ve veřejném zájmu, a to v nezbytně nutné míře.

„Odbor životního prostředí, jako věcně příslušný vodoprávní úřad, již v červenci vydal výzvu občanům k hospodárnému nakládání s vodami. Vzhledem k nepříznivému vývoji hydrologické situace a předpovědi počasí pro příští období, s platností od středy tohoto týdne vydal výše zmíněný zákaz. Ten platí až do odvolání," informovala Iveta Lešáková, referentka oddělení vodního hospodářství.

Sucho trápí celý region a nedostatek vody s sebou nese i nebezpečí požárů. Proto reagovala i vrchlabská Správa Krkonošského národního parku. „Hrozí zvýšené riziko vzniku požárů , ať už v lesích, nebo na loukách či na smilkových trávnících krkonošské tundry. Žádáme tak návštěvníky, aby dbali zvýšené opatrnosti," připomněl náměstek ředitele Jakub Kašpar.

„Především zdůrazňujeme, že platí zákaz rozdělávání ohňů mimo určená tábořiště či legální ohniště u turistických chat. Stejně jako zákaz kouření v lesích a v jejich bezprostřední blízkosti," dodal bezpečnostní technik Správy KRNAP Aleš Mego. Zároveň ale upozorňuje, že odhozený nedopalek může v takovém suchu, jaké zažíváme dnes, zapálit nejenom les, ale také třeba louku nebo horský trávník. „Extrémní opatrnost je zkrátka na místě při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm," upozornil Mego.