„Zájem o studium strojírenských oborů je oproti minulým rokům zase o trochu větší. Strojní třídy máme téměř naplněné. Je to dáno asi tím, že strojírenské podniky v okolí navázaly velice úzkou spolupráci s naší školou," pochvalovala si zástupkyně ředitele pro teoretické vyučování ze Střední průmyslové školy v Hronově Jana Maslikiewiczová.

Velkou roli v tom prý hraje také fakt, že studenti chodí na praxi do okolních firem. Firmy zase vytvářejí pro nejlepší studenty motivační stipendijní programy. Úspěšní studenti tak mají možnost dosáhnout nejen na stipendium, ale od firem je jim také nabídnuta po dokončení studia možnost zaměstnání.

„Studenti se tak seznámí nejen ve škole s teorií, ale poznají, jak to vypadá v praxi ve fabrice. Mají též možnost využít nabídky letních nebo odpoledních brigád. Výhodou toho je, že se pohybují přímo v provozu a dopředu vědí, jak to v praxi vypadá," vysvětluje Jana Maslikiewiczová.

Úspěšně se osvědčil se i nový obor výrobce textilií, který hronovská průmyslovka nabízí druhým rokem a je podporován přímo firmou.

Výhodou tohoto oboru je, že teoretická výuka probíhá ve škole a odborný výcvik přímo na pracovišti Veby v Olivětíně a v Polici nad Metují.

„Studenti tohoto oboru jsou spokojení a zřejmě i budoucí zaměstnavatel, protože studenty výrazně podporuje. Výhodou také je, že se studenti seznámí se všemi provozy a pracovišti. To je velký přínos. Ve třetím ročníku si je Veba bude už specializovat na konkrétní pracoviště. Pomalu se tím přechází na model, který tu byl kdysi zaběhnutý, a to, že se studenti připravují pro konkrétní firmu," vysvětlila Jana Maslikiewiczová.

Firma studenty následně zaměstná

Textilní obor je ale pouze pro patnáct studentů ročně, a to z důvodu, aby byl podnik schopný po dokončení studia všechny zaměstnat. Firma si tím také řeší obměnu zaměstnanců, za ty, kteří odcházejí postupně do důchodu.

Střední průmyslová škola v Hronově nabízí převážně strojírenské obory. Ale i výuční elektroobory a strojní i elektro průmyslovku. Nově také se zaměřením na automatizační systémy. V učebních oborech je zájem hlavně o nástrojaře, automechaniky a elektrikáře.

„Nedostatkem studentů netrpíme. Kapacita školy ale není zcela naplněná. Místo pro další studenty ještě máme. Zájem o technické a strojírenské obory má stoupající tendenci, a to nás těší," dodala Jana Maslikiewiczová.

Zájem o učební obory si pochvalují i na Střední škole hotelnictví a společného stravování v Teplicích nad Metují. Tam nabízejí tři učební obory, a to kuchař, kuchař-číšník a číšník-barman.

„Na naší škole je zájem především o učební obory. Na maturitní obory není stav zcela naplněný. Po závěrečných zkouškách učebních oborů ale mají studenti možnost pokračovat v dvouletém nástavbovém studiu. O tento typ studia je značný zájem," vysvětlila učitelka odborných předmětů Naděžda Stillerová.

Zájem je hlavně o učební obory

Nedostatkem žáků prý hotelová škola v Teplicích netrpí, ale volné kapacity ještě stále má a je schopná přijmout i větší počet zájemců o studium. Učitelku jen mrzelo, že se škola mohla prezentovat pouze propagačními letáky. Nedostatek místa na výstavě nedovolil představit dovednosti studentů praktickými ukázkami, které běžně na takovýchto akcích dělají.

„Letos naše škola oslavila 60 let od založení. Oslavy se zúčastnil rekordní počet návštěvníků. Takové množství jsme ani neočekávali. Převážně se přišli podívat bývalí absolventi školy. To nás potěšilo a věříme, že škola bude úspěšně vychovávat i další generace studentů," dodala Naděžda Stillerová.

Školu na výstavě prezentovala také studentka třetího ročníku oboru hotelnictví Kamila Otradovská.

„Na škole se mně líbí, hodně se tam naučíme a velkým přínosem jsou i stáže v zahraničí. Nyní se připravuji na stáž v Anglii. Bude to výborné zejména pro zdokonalení anglického jazyka. Pomůže to hlavně příští rok u maturit. Hotelová škola je opravdu dobrá a můžu ji doporučit," pochvalovala si Kamila Otradovská.

Na výstavě se prezentovala také Střední škola propagační tvorby a polygrafie z Velkého Poříčí. Ta nabízí kromě grafických a výtvarných maturitních oborů i učební obory tiskař na polygrafických strojích, reprodukční grafik pro média, aranžér a kadeřnice.

Někde zájemci o učební obory chybí

Na maturitní obory se každoročně hlásí velký počet zájemců o studium a sítem přijímacích a talentových zkoušek projde vždy asi polovina zájemců. U učebních oborů už to prý je slabší, shodly se přítomné učitelky. Větší zájem by je prý potěšil. Někdy se také stává, že se musí jednotlivé třídy spojovat.

O studiu na polygrafické škole je už pevně rozhodnutá žákyně deváté třídy z Meziměstí Michaela Svozilová.

„Uvažuji o studiu na polygrafické škole ve Velkém Poříčí a to obor grafický design. Moc mě baví kreslit a malovat, ale i fotit a psát. Speciálně se chci zaměřit na malbu a kreslení. Uvažovala jsem i o fotografické škole, ale nakonec jsem se rozhodla, že půjdu na obor, který je zaměřený na malování. Zatím jsem se žádné výstavy obrazů neúčastnila, ale snad se jednou i k tomu dopracuji. Rozhodnutá o tomto studiu už jsem na sto procent," svěřila se Michaela Svozilová.