Je na výsost jasné, že poznávání historických skvostů našeho regionu v povodí Divoké Orlice nemohlo začít jinde než prohlídkou „domácího" Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Z první ruky

Návštěva zámku se uskutečnila 14. května, připravila ji jeho programová manažerka Ivona Jasníková, a tak se seniorům dostalo té výsady, že je prostorami provedl sám jeho majitel, tedy František Kinský. Při dvouhodinové prohlídce okořeněné jeho vzpomínkami a výkladem se šedesát účastníků zahajovacího dílu cyklu, mezi nimiž byli i nečlenové klubu, dozvědělo spoustu zajímavých informací přímo z první ruky, o které bývá „běžný" návštěvník možná trochu ochuzen.
Závěr pobytu na kosteleckém zámku strávili senioři posezením ve stylových prostorách zámecké kavárny, kde zvěřinový guláš připravovaný speciálně pro tuto příležitost obzvlášť chutnal. Někteří si po dobrém obědě nenechali ujít příležitost k procházce parkem, který v těchto dnech doslova hraje všemi barvami díky kvetoucím rododendronům, azalkám a trvalkám mnoha druhů.

To však zdaleka není vše, z květnové nabídky si mohl vybrat každý. „Květen je opravdu díky plánovaným akcím pohodový. Na 20. května jsme nachystali tradiční setkání u příležitosti Dne matek v klubu Rabštejn," prozradila Miroslava Nováková, vedoucí Pohody a dále ještě upřesnila: „Na programu se podíleli hned tři zajímaví hosté. Tradičně si pro nás připravily vystoupení děti z Mateřské školy Mánesova. Kytičková třída pod vedením učitelky Jany Králové si secvičila pásmo a bylo to opravdu parádní komponované vystoupení."

Další host přijel na pozvání Klubu Pohoda z Hradce Králové a byla jím Lenka Loubalová, herečka Klicperova divadla. „Viděli jsme ji loňského  října na oslavě Dne seniorů v Hradci Králové a všechny přítomné svým vystoupením nadchla. Tenkrát jsme si dali za úkol, že ji musíme nabídnout i našim. Splnili jsme ho právě teď a herečka nezklamala, byla skvělá," řekla agilní vedoucí klubu.

Závěr svátečního odpoledne tradičně patřilo malému občerstvení z „kuchyně" kosteleckých podnikatelů a návštěvníky potěšila zpěvačka a také skvělá harmonikářka Anička Schutová, kterou mnozí znají z účinkování v hudební skupině Combi.
Velký „tahák" má vedení klubu Pohoda v rukávu i na 18. června.

Jedná se o zájezd do polského příhraničí a návštěvu lázeňských měst Polanica Zdroj a Duszniky, v nichž senioři navštíví muzea minerálů a papírnictví. Poslední zastávka bude v japonské zahradě v Jarkowě. „Podařilo se nám získat i polského průvodce Marka Gawlovskiho, s nímž jsem se kdysi „potkala" při vzniku publikace Krok za krokem. Nejedeme sice daleko, ale průvodce je zárukou případné pomoci třeba v případě nutné návštěvy lékaře," vysvětila šéfová kosteleckých „pohodářů".

Dana Ehlová