Malý zájem mladých

Odbor Klubu českých turistův z Bohuslavic nad Úpou má tři desítky členů, aktivně se do činnosti zapojuje více jak polovina, což je situace nadprůměrně dobrá. „Samozřejmě i tady je stěžejní činnost tří, čtyř lidí kteří to táhnou, důležité ale je, že ostatní se připojí a pomohou," říká předseda Jaroslav Teichman. Ani tady ale není mladých lidí nazbyt. „Mladá krev, to jsou vlastně jen děti moje a kolegy. Ti jediní jsou do dvaceti let. Většinové složení členů je pak od pětačtyřiceti výš."

Ročně Bohuslaváci pořádají zhruba sedm akcí, některé již s bohatou tradicí. Například Jarní 30 má za sebou pětatřicet ročníků. Nejúspěšnější je ale Silvestrovský výšlap, hvězdicový výstup k jeskyňce na Čížkových kamenech. Vloni si poslední den v roce výšlapem do přírody zpestřilo přes 400 lidí. „Účast celkově hodně omezuje zrušení vlakové zastávky v Bohuslavicích. Proto také lidí z Trutnova je podstatně méně. Spíš jezdí lidé z větších dálek, pravidelní účastníci, kterým se u nás líbí," dodává Jaroslav Teichman.

Důležitá je parta

Obdobná situace panuje i v Hostinném. Z pětatřiceti členů se jich do činnosti pravidelně zapojuje zhruba desítka. A ani tady mladých moc není. „V podstatě nebýt jedné rodiny s dětmi, byly by to převážně důchodci. A není to jen problém Hostinného. Stejné to je na krajské i celostátní úrovni. Tam může být průměr kolem šedesáti let," říká Ladislav Novák z odboru v Hostinném.

Každoročně tu začínají již poslední sobotou v lednu, kdy se koná lyžařský Memoriál Jindry Axmana. Hlavní akcí pak je květnový Pochod Karla Klíče. „Když je den předem hezky a dobrá předpověď, přijdou tři stovky turistů, když prší, spadne to na polovinu. Jsme ale dobrá parta, rádi se scházíme a baví nás to. Proto to stále děláme," dodává.

Tisícová Babička

Na některých pochodech se to ale mládeží jen hemží a rodiny s dětmi tvoří velkou část účastníků. Například Babička – krajem Boženy Němcové má každoročně kolem tisícovky lidí na startu. Z toho třetinu na dětské trase. Rekordní účast 1613, tu zaznamenali v roce 2000. „Své hraje určitě jarní termín i krásná krajina, kterou hlavní trasa vede. Snažíme se ale příchozím nabídnout také doprovodný program. Možnost zastavení a občerstvení po cestě, vážení na startu i v cíli, kapelu či koňský povoz," vidí možné důvody úspěchu Ludmila Špetlová z pořádající TJ Sokol Velké Svatoňovice.

Úpická mládež

Ne všude si ale na zájem, resp. nezájem mladých mohou stěžovat. Příkladem jsou turisté z Úpice. „Ve většině případů je to s mladými složité a angažují se převážně senioři. My ale máme 40 dětí do osmnácti let a dalších 20 do pětadvaceti. Čtyři desítky let se staráme o oddíl mládeže, takže si nástupce vychováváme. Velkou výhodou je zázemí na Jestřebí boudě, kde zase máme střední generaci. Důchodců u nás vlastně ani moc není. Tím je to tu jiné proti celému Klubu českých turistů," vysvětlil Miroslav Vořechovský, který je také místopředsedou oblastního výboru Královéhradeckého kraje. Děti tu mají nejen z regionu Jestřebích hor, ale třeba i z Hradce Králové.

S účastí na pochodech je to ale složitější. „Lidé chodí do přírody, mají o turistiku zájem, ale ne organizovanou. Navíc hodně lidí na akce jezdí vlakem a současná dopravní situace tomu nenahrává. Na každý pochod, i když bylo sebehůř, jezdilo dřív přes sto lidí. Dneska je to účast při krásném počasí," dodává. Proto se stále větší popularitě těší hvězdicové pochody či výstupy. „Místo startu není určené, jen cíl či průchozí bod, kde se účastníci zaregistrují a dostanou diplom," poukázal na trend posledních let Miroslav Vořechovský.

NEJbližší akce:

TRUTNOVSKO
31. 12. Silvestrovský výšlap (18. ročník), pořádá KČT Bohuslavice nad Úpou. Místo startu libovolné, průchozí místo, jeskyňka na Čížkových kamenech od 8 do 12.30 hodin.

1. 1. Novoroční hvězdicový výstup na Rýchory (29. ročník) pořádá KČT Žacléř. Místo startu je individuální, průchozím bodem pak od 10 do 14 hodin Rýchorská bouda.

3. – 4. 1. Zimní táboření na Zvičině – memoriál M. Poláka (17. ročník) + Zimní přejezd a přechod Zvičiny (34. ročník), pořádá KČT Hořice.

SEMILSKO
26. – 29. 12. Lyžařský přejezd Krkonoš (41. ročník) + zimní táboření ve Vítkovicích v Krkonoších (12. ročník), pořádá KČT TJ Nová Paka.

1. 1. Novoroční výstup na Kozákov (36. ročník) pořádá KČT Semily. Hvězdicový výstup, cíl od 9 do 15 hodin v Riegrově chatě.