Zasedání hradeckých zastupitelů se blíží. V úterý bude vedení města rozhodovat o důležitých otázkách. Jednou z nich mělo být i palčivé téma, které i přes léto vévodilo lokální politice - skladištní haly firmy CTP. Kauzou se bude vedení města zabývat ovšem až v říjnu.

V minulosti byli zastupitelé ve svém stanovisku neústupní. Udělení povolení ke stavbě příjezdové cesty, které firma nutně potřebuje, rezolutně odmítali. Především pak proto, že haly vyrostly na konci Hradce ve směru na Třebechovice bez příslušného stavebního povolení. Za svým pevným přesvědčením si vedení města stálo.

Společnost CTP se snažila město ke vstřícnosti přesvědčit několikrát. V prvním případě nabídla zastupitelům miliony - pokusila se o to dvakrát i přes další subdodavatelskou firmu. Když i tehdy bylo vedení města neústupné, šlo na to právní oddělení firmy koncem léta po zlém.

Pohrozilo Hradci žalobou o stovky milionů korun. Možnost vleklého sporu s hrozbou žaloby o finanční náhradu některé členy vedení města mírně znejistěla.

Před několika týdny primátor Zdeněk Fink dokonce připustil možnost tajného hlasování. „Chtěl jsem případně navrhnout tajné hlasování proto, abych ochránil zastupitele," uvedl nedávno primátor.

Jednání s CTP oddálilo hlasování

Tlak na hradecké zastupitele měl být v úterý velký. Den před svátkem české státnosti to vypadalo, že se budou zabývat osudem skladových hal firmy CTP. Podle posledních informací se ale celá věc přesouvá až na měsíc říjen.

Jelikož před nedávnem právníci společnosti pohrozili městu žalobou o náhradu škody ve výši 220 milionů korun, začal tlak na neústupné zastupitele, kteří v minulosti několikrát projevili pevné odhodlání bojovat proti halám, jež společnost postavila bez příslušného povolení, narůstat.

Před několika týdny se objevila i varianta, že by zastupitelé mohli o budoucnosti nedostavěné skladištní oblasti, respektive o udělení souhlasu k vybudování příjezdové cesty, rozhodovat za zavřenými dveřmi.

U veřejnosti však tento plán příliš pochopení neměl. „Nedivím se, že padla varianta tajného hlasování. Bylo by to pro zastupitele takové šalamounské řešení z několika důvodů. Je si třeba uvědomit, že v této kauze létají ohromné částky. Možný nátlak ze strany CTP na jednotlivé zastupitele musí být velký. Tajným hlasováním by se před tím mohli „ukrýt". Firma nebude vědět jak kdo hlasoval, proto na ně nebude moci vyvinout nátlak. Ale je třeba myslet i na to, že za tajnou volbou se můžou zastupitelé skrýt i před voliči. Pokud by tedy v uzavřeném hlasování udělali ústupek vůči CTP, veřejnost se přesně nedozví, kdo jak hlasoval,"" uvedl Deníku jeden ze zástupců Nadačního fondu proti korupci.

Hlasování o halách? Až za měsíc

Přestože sebevědomí by mohl hradeckým zastupitelům zvednout fakt, že v minulém týdnu podal právě Nadační fond proti korupci na počítání společnosti CTP trestní oznámení, vydala před několika dny radnice toto prohlášení: „Klíčové hlasování zastupitelstva města ve věci poskytnutí souhlasu s využitím městského pozemku pro stavbu společnosti CTP Invest by se mělo uskutečnit až na říjnovém zasedání zastupitelů."
Otázkou tedy je, jestli některé hradecké zastupitele dosavadní statečnost pod nátlakem developerské společnosti pomalu neopouští.

„Kluby, které se i v médiích přiklánějí k možnosti souhlasy poskytnout, tak chtějí učinit pouze za předpokladu, že CTP nebude požadovat náhradu škody tak, jak uváděla ve svých dopisech," stojí v tiskové zprávě, ve které je dále uvedeno, že za přesunutím projednávání kauzy stojí upřesňování možné dohody o narovnání.

Tak až možná prorocky zní komentář aktivisty Aleše Dohnala, který v první řadě mířil na spekulace o možnosti tajného hlasování.

„Bylo by to připravování si půdy proto, aby policie nemohla věc dál prošetřit a umytí si rukou před volbami. Valná většina voličů je totiž proti udělení povolení. Nemyslím si, že do tajného hlasování teď zastupitelé půjdou. Otázkou je však říjnové zastupitelstvo, které bude až po volbách," uvedl.