Polsko, nepolsko, páteční odpoledne patřilo v lubawském supermarketu Biedronka češtině. I když oslabená koruna nákupy v příhraničí zdražila, na oblibě Čechů to výrazně neubralo.

V kurzu jsou především potraviny, boty, autodíly a oblečení. Největší zájem je ale o jídlo. Samozřejmě. Potřeba je denně a dá se na něm nejvíce ušetřit. „Máme to do Lubawky blíž než do Trutnova a většina běžných položek je levnější než u nás," shrnula základní důvody Helena Marzecová ze Žacléře. Na nákupy k sousedům jezdí pravidelně každý týden a kupuje tu i ostatní zboží, například drogistické. „Některé věci jsou samozřejmě dražší než u nás, ale nijak výrazně, takže to při velkém nákupu neřešíme. Celkově se to vyplatí, a to dost výrazně. Jediná nevýhoda je, že není možné platit kartou. Peníze tak měníme ve směnárně hned za hranicemi a protože jezdíme často, není to problém. Co zbude, utratíme příště," dodává.

Cena i kvalita

Před listopadovou intervencí České národní banky se zlotý pohyboval na hranici šesti korun. Nyní je to kolem 150 zlotých za tisícovku, takže zhruba 6,70 koruny.
Především pro mléčné výrobky jezdí do Polska Petr Šrejber z Křenova. A důvodem není jen nízká cena. „Jsem přesvědčený o lepší kvalitě jogurtů, másla sýrů i dalších výrobků. Zkuste si například ochutnat Jogobellu z českého obchoďáku a z Biedronky. Rozdíl je velký." Za nákupy jezdí ale i na tržiště. „To pro ovoce a zeleninu, v Lubawce ale kupujeme i čerstvé pečivo," dodává.

Položkou s největším rozdílem je určitě maso. Při našem kontrolním nákupu jsme kuřecí prsa chlazená koupili za necelých 13 zlotých, tedy 87 korun za kilogram. Krájená kotleta s kostí přišla na 99 a krkovice na 105 korun za kilogram. To vše bez akce. Při větším nákupu zejména kuřecího je pak výhodnost zřejmá. „Jezdíme především pro maso. Jednou za čas naplníme mrazák a úspora je v řádu stovek korun. Při tom prostředí obchodů jako takových je stejné jako u nás, spokojená jsem i s kvalitou," dodává Milena Hetflejšová ze Žacléře.

Palivo už neláká

Tradičním cílem bývaly polské čerpací stanice, cena už je v současné době ale srovnatelná. Při naší návštěvě Lubawky přišel litr nafty na 35,10, což je srovnatelné s českou stranou. Ale. Intervence národní banky nebudou trvat věčně, její prognóza počítá s tím, že mohou skončit v příštím roce. Bankovní rada uvádí, že předpokládá zachování závazku držet kurz poblíž 27 korun za euro přinejmenším do začátku roku 2015. Silnější koruna tak může dříve či později i tuto komoditu zlevnit na zajímavý rozdíl. Především ale ještě více zlevní zboží, pro které Češi do Polska teď jezdí.