Vrtkavé počasí sice přibrzdilo závěr žní, přesto je v této chvíli sklizeno na Jičínsku 89 procent úrody. Výnosy by měly být podle ministerstva zemědělství o čtrnáct procent vyšší než loni. Ceny jsou podle zemědělců mizerné.

Přesnější čísla nám poskytla ředitelka Agrární komory Jičín Hana Svatoňová. Vývoj žní hodnotí velice pozitivně, i když je v závěru přibrzdil déšť. Řepka ze 7 837 hektarů je sklizena kompletně s výnosy 4,29 tun z hektaru (vloni 3,62). Z obilovin je pod střechou 89 procent úrody s průměrným výnosem 7,53 tun z hektaru (vloni 5,96). Pšenice ozimá, s kterou je oseta největší plocha v okrese – 17 560 hektarů, je sklizena z devadesáti procent s výnosem 7,7 tun.

Slušné výnosy

„Výnosy jsou opravdu slušné. Je otázkou, za kolik zemědělci obilí zpeněží. Obávám se, že na prodej bude mít vliv i zahraniční politika, tedy obchod s Ukrajinou a Ruskem," kalkuluje Svatoňová.

Zemědělci z podniku Agro Žlunice už mají žně za sebou a neskrývají dobrý pocit z dobře vykonané práce. „Pšenice ozimá nám dala 8,4 tuny, ječmen ozimý 8,76, ječmen jarní 7,94 a řepka 5,27 tun," pochvaluje si ředitelka Jana Pokorná.

Ve Žlunicích už zahajují setbu ozimů, s prodejem obilí nekvaltují. „Měli jsem nasmlouvané ceny, zbytek obilí budeme prodávat, až se zvýší nabídka," konstatuje Pokorná.

Bělohradským zbývá sklidit 150 hektarů pšenice. „Stačí tři dny sluníčka a bude všechno doma. Budem čekat na příznivou cenu, zatím neprodáváme," hodnotí situaci Marcela Dobšová ze ZEPO Lázně Bělohrad.

Jak nám potvrdili z firmy Cerea Pardubice, výše cen obilí prý není tolik dramatická. Krmné obilí se nyní vykupuje za 3 500 korun za tunu, což je o něco méně než v roce 2013; u potravinářské pšenice je naopak cena vyšší, a to 4 000 korun za tunu. Obchodníci předpokládají, že cenové nůžky se budou ještě rozevírat. Cena potravinářské pšenice bude prý ale stoupat, neboť je jí málo.