Ale co až mrazy udeří plnou silou? „Pokud nepřijdou nějaké extrémní mrazy, tak většina zvířat zvládá nízké teploty bez problémů. Ovšem za předpokladu, že nejsou vystavena průvanu," uvedl Vladimír Hulman, předseda rychnovské okresní organizace Českého svazu chovatelů.

Dodal ovšem, že většina chovatelů přistupuje k problematice zodpovědně a objekty vyhrazené pro domácí zvířectvo dostatečně zatepluje nebo se přinejmenším snaží průvanu zabránit například pomocí závěsů ze starých dek. Exotické druhy pak lidé většinou chovají v pokojových teplotách.

U králíků nebo hospodářského ptactva je neméně důležité zajistit, aby jim nezamrzala voda. Chovatel by ji měl proto několikrát denně dolévat nebo si pořídit elektricky vyhřívanou napáječku. Zamrznutí hrozí i měkčím a vlhčím krmivům.

Takových scénářů se nemusí obávat zvířata chovaná v bytě. Ovšem i jim mohou venkovní procházky způsobit problémy. „Holomrazy okolo dvaceti stupňů pod nulou už většině psích plemen vadí. Horší než mráz je ale kombinace chladu a vlhka," řekl Richard Minařík, veterinář z Kostelce nad Orlicí.

Dodal, že oblečky používané některými pejskaři mohou být užitečné, ale pouze za předpokladu, že jsou užívány soustavně. Jinak čtyřnohý mazlíček zchoulostiví.