Jak to vidí prvňáčciOtázka: Jak se těšíte do školy?

Na tu měli prvňáčci jasnou odpověď, prvního školního dne se totiž nemohli dočkat. Prázdniny pro ně byly nekonečné.

Do školy se moc těším, a to úplně na všechno. Hlavně na kamarády a na všechny předměty. Už mám připravenou aktovku, penál i desky.
Taky se těším až budu dělat domácí úkoly, protože mám v pokojíčku novy stůl i lampičku.

Natálka Drašnarová, 6 let
Třebešov

Už jsem se nemohla dočkat až skončí prázdniny. Moc se do školy těším. Po starší sestřičce už mám připravená písmenka.
Dělala jsem si i různé úkoly v sešitech pro předškoláky. Mám novou aktovku s penálem. Těším se až se naučím číst, abych si mohla přečíst oblíbenou knížku.

Evička Železná, 7 let
Kamenice u Dobrého

Pro prvňáčky je dnešní den něčím zcela novým, je to pro ně premiéra. Aby ten vstup do prvních tříd měli co nejlepší, snaží se učitelé přes prázdniny školu co nejlépe připravit. Někteří finišovali ještě přes víkend.

Nejvíce práce měli učitelé v Bartošovicích v Orlických horách, dnes se tu totiž otevírá nová škola. Jedná se o speciální školu pro děti se zdravotním postižením, která vznikla díky Sdružení Neratov a také obci Bartošovice.

„V současné chvíli víme, že nám 1. září nastoupí celkem 8 dětí, nejsou to samozřejmě pouze prvňáčci. Máme tu děti různého věku. Budou tu dvě třídy spojené z více ročníků," prozradila Vendula Malíková za Sdružení Neratov.

Ta také dodává, že pracovali do poslední chvíle, aby se dnes mohla škola slavnostně otevřít pro žáky a také jejich rodiče, kteří se přišli podívat. Školní přípravy měli trochu ztížené také v rychnovských školách, a to kvůli rekonstrukci ulice Masarykova. Dotklo se to samozřejmě základní školy Masarykova a také základní školy Mozaika, která sídlí v těsné blízkosti.

V pátek, kdy přípravy na první školní den vrcholily, nám sdělila ředitelka školy Radka Polívková, že stroje pod okny stále pracují. „Dodělávají nám tu ještě vjezd ke škole, který bude nově vydlážděný. První školní týden ale už by měl být v poklidu, to už by se měly instalovat pouze lampy a lavičky," vysvětluje Radka Polívková.

Kompletní rekonstrukce ulice Masarykova v Rychnově se týkala také základní školy Mozaika. „Samozřejmě to bylo komplikované, snažili jsme se ale složitějším podmínkám přizpůsobit. Hlavně doufám, že už to nebude nijak narušovat chod školy od 1. září," prozradila ředitelka školy Kamila Zemanová Stieberová. Na některých místech se snažili školu pro děti zvelebit i zevnitř.

„Přes prázdniny jsme opravili tělocvičnu, velkou rekonstrukci si necháváme až na příští rok, kdy budeme zateplovat jednu z našich budov," prozradil ředitel základní školy Františka Kupky v Dobrušce Roman Novák.

Prvňáků je dostatek

V rychnovském okrese si školy na nedostatek prvňáků nemohou stěžovat, poslední roky se počty nijak výrazně neměnily. „Do prvních tříd letos nastoupí 56 dětí, je to obdobné jako v loňských letech. Za poslední tři roky jsme stále na stejných číslech, prvňáčků je vždy kolem 60," prozrazuje ředitel základní školy Františka Kupky v Dobrušce Roman Novák.

Obdobně to vidí také ředitelka základní školy Masarykova Radka Polívková. „Dnes nastoupí 62 prvňáčků, nedá se říci, že by to bylo více či méně. Každý rok se počet žáků prvních tříd pohybuje mezi 60 až 70 dětmi," dodává.

Na vesnických základních školách pociťují nepatrný nárůst. „Do první třídy nastoupí 14 dětí, je to o malinko více než v předešlých letech. To se číslo pohybovalo kolem jedenácti, očekáváme ale, že by se do budoucna nárůst mohl ještě zvýšit díky novým rodinným zástavbám v okolí," vysvětluje ředitelka základní školy v Javornici Marie Lorencová. Podle ní se na této hranici pohybují i ostatní školy na vesnicích. Na první školní den se musejí přichystat i sami učitelé.

„Prvňáčkům jsem co nejlépe vyzdobila třídu, aby se jim tu líbilo. Mám pro ně připravenou také sladkost. Ty nejmenší přivítáme slavnostně v aule, kde dostanou na přivítanou také kytičku v květináči. Bude to první věc, o kterou se musí postarat," prozradila učitelka Radka Barvínková z rokytnické základní školy. Ta dodává, že se na děti už moc těší, prvňáčky prý bude učit poprvé. Na starost jich bude mít celkem sedmnáct.