První zkušenosti s odvozem opilých lidí na teplickou záchytku mají děčínští strážníci. „Muže, kterého jsme od nás převezli ve středu do Teplic, museli zřízenci hned připoutat,“ řekl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Transport člověka, který to přehnal s alkoholem, zabral hlídce včetně zpáteční cesty přibližně dvě hodiny.

Protialkoholní záchytná stanice v Teplicích. Vrchní sestra záchytné stanice Jaroslava Duchoňová.
OBRAZEM: Tady budou opilci z Děčínska střízlivět. Teplice představily záchytku

S nově fungujícím zařízením je v úzkém kontaktu teplická městská policie. „Zatím jsme tam nikoho nevezli, ale už si nás vyžádali na pomoc k jednomu agresivnímu pacientovi,“ uvedl ředitel Městské policie Teplice Michal Chrdle.

20 MILIONŮ ZA ROK

Protialkoholní stanice, která k vystřízlivění přebírá nejen alkoholem zmožené lidi, ale také ty zdrogované, slouží v Teplicích pro všechny okresy v Ústeckém kraji. Ten také bude hradit provoz. Roční náklady se předpokládají okolo 20 milionů korun. Cílem bylo ulehčit dalším oddělením v nemocnicích, kde opilci dělali problémy a blokovali běžnou práci lékařům i sestrám.

To, že alkoholem posilnění pacienti už nebudou tolik zatěžovat nemocnice, vidí ředitel děčínské městské policie Marcel Horák jako dobrý krok. „Uvolní se tak ruce zdravotníkům na odděleních nemocnic, které na podobné případy nejsou zařízené,“ zmínil. Kladně hodnotí i to, že si opilci pobyt na záchytce musí zaplatit.

Burza práce na děčínské Střelnici.
FOTO: Burza na děčínské Střelnici nabídla lidem práci

„Je zcela v pořádku, že náklady za pobyt půjdou za konkrétním člověkem, i když mnohdy budou těžko vymahatelné. V případě ošetření v nemocnici opilec nic platit nemusel, vše se pokrylo ze zdravotního pojištění,“ podotkl Horák.

Klienty do Teplic na protialkoholní stanici přiváží záchranka, strážníci či policisté. Za vyspání do klidového stavu tu člověk zaplatí 3 tisíce korun. „Podle zkušeností z jiných krajů odhadujeme vymahatelnost 15, v optimistické variantě až 30 procent,“ předeslal ředitel nemocnice Tomáš Hrubý.

Ředitel teplických strážníků Michal Chrdle označuje podmínky, za kterých mohou dopravit člověka na záchytku, za značně limitující. „Chodící popřípadě sedící a vnímající opilec, který nikoho neohrožuje a nenarušuje veřejní pořádek, není případ pro záchytku. Určitě i u nás v Teplicích ale nastanou případy, kdy bude nutné někoho odvézt. Z praxe nám vychází, že silně opilí lidé většinou někde leží a jsou buďto zranění, nebo v takovém stavu, že vyžadují lékařskou péči. Po potřebném ošetření nebo vyšetření by mohli skončit na protialkoholní stanici,“ dodává z praxe.

Graffiti v Březové ulici.
FOTO: V Březové ulici někdo postříkal sprejem domy, auta i ploty

Teplická nemocnice pro nové záchytné zařízení vymezila prostory v přízemí budovy C, která sousedí s objektem I s neurologickým oddělením.