Řadu takových případů evidují v poslední době policisté na Hodonínsku. „Lidé, kteří věří tomu, že je skutečně oslovuje někdo z okruhu jejich přátel a uvedené údaje posílají, pak přicházejí o tisíce korun,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

A pro ilustraci popsal jeden z nedávných podvodů. Muž uvěřil tomu, že jej přes aplikaci messenger oslovuje jeho kamarádka. Ta od něj chtěla číslo mobilu a následně přeposlání kódů, které mu přišly na jeho mobil. Důvěřivý muž tak přeposlal hesla k m-platbám.

Okresní soud v Karlových Varech.
Diskriminace? Soud dal ve sporu s romskou uklízečkou za pravdu vedení školky

„Dále byl požádán, pod záminkou vyplacení výhry, o vyfocení jeho platební karty a heslo do internetového bankovnictví. Podvodník pak touto platební kartou provedl platby na účet podvedeného muže, který přišel o více jak čtyři tisíce korun,“ dodal Zámečník.

Dvoufázové ověření

A jak se mají lidé v podobných situacích bránit? Základem je používat silná hesla a dvoufázové ověření účtů. Heslo plus SMS kód. Vyplatí se také používat odlišná hesla od emailu a od sociální sítě.

Muž obžalovaný z vraždy těhotné ženy před českobudějovickým krajským soudem.
Udusil těhotnou ženu a tělo hodil do jímky. Soud muže poslal na 26 let za mříže

„A samozřejmě nikomu neposílat údaje o vlastních mobilních číslech nebo emailových adresách. Nepřeposílat žádné autorizační kódy k různým platbám. Nesdělovat citlivé informace o heslech k účtu, údaje o platebních kartách nebo přístupech do internetového bankovnictví,“ vypočítal základy bezpečnosti na internetu policista.