Požár, který vypukl v pondělí v lesích u Raspenavy, se hasičům podařilo uhasit. Při úterním průzkumu zjistili pět ohnisek. Na úplnou likvidaci požáru využili 27 tisíc litrů vody. Zásah ukončili v úterý v poledne.

„Momentálně proběhlo už přes deset shozů,“ sdělila v pondělí odpoledne krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková, podle které se požár rychle rozšířil kvůli špatným povětrnostním podmínkám. „Je sucho a už od čtvrtek fouká vítr,“ vysvětlila Bílková. Na místě zasahovalo deset jednotek hasičů. 

Hasební látka byla na místo požáru dopravována kyvadlově pomocí cisternových automobilových stříkaček, ale vzhledem ke vzdálenosti vodního zdroje a špatně přístupnému terénu použili hasiči také metodu leteckého hašení pomocí vrtulníku se závěsným vakem (bambivakem).

Kvůli blížícímu se soumraku, špatné viditelnosti a rizikovému terénu přerušil v 18.00 hodin velitel zásahu hasební práce. Jednotky se do lesů v okolí Viniční stezky nedaleko Raspenavy vrátí v úterý v 8.00 hodin. Provedou důkladný průzkum požářiště a dohasí skrytá ohniska rozsáhlého požáru. Příčina vzniku požáru je stále v šetření vyšetřovatelů HZS LK, kteří budou v práci pokračovat taktéž v úterý dopoledne.

Putovní hudební festival Slet bubeníků 2018 s podtitulem Sto let slet proběhl 11.  října ve Smržovce na Jablonecku. Na snímku je Miloš Vacík.
FOTO: Slet letos věnovali státům monarchie