Incident se stal letos 17. dubna, kdy měl opilý Arghire na ubytovně v Domažlicích nejprve slovně a poté i fyzicky napadnout třiadvacetiletého krajana. Roštem plynového sporáku ho praštil do hlavy, když se mladík začal bránit, došel si útočník pro kuchyňský nůž a krajana bodl do hrudníku.

„Tím způsobil poškozenému bodno-řezné poranění v levé prsní krajině zasahující až do levé plíce,“ konstatoval státní zástupce, který pro obžalovaného původně požadoval deset let ve věznici s ostrahou.

Primář dětského oddělení Domažlické nemocnice František Zahálka (vpravo) u soudu.
Chlapec po výplachu žaludku zemřel. Primář odešel od soudu s podmínkou

Mladík byl s velmi vážným zraněním letecky transportován do Fakultní nemocnice v Plzni, kde byl týden hospitalizován.

Petru Arghire se k činu před soudem přiznal. „Prohlašuji, že jsem vinen a moc mě to mrzí. Budu toho litovat celý život a budu si to stále připomínat tím, čím si teď procházím a ještě projdu,“ vyjádřil lítost.

Útočník dodal, že s navrženým trestem souhlasí. Řekl také, že až se vrátí z vězení, alkoholu už se nikdy nedotkne. „Krade totiž člověku život,“ podotkl.

Impulzivní a zkratkovité chování

Znalkyně z oboru psychiatrie uvedla, že Arghire netrpí žádnou duševní poruchou. „Střízlivý není nebezpečný, ale pod vlivem alkoholu je agresivní. Opilý jedná impulzivně a zkratkovitě. Pokud nebude pít alkohol, bude jeho resocializace úspěšná,“ stálo v posudku.

Předseda senátu Jan Špeta řekl, že se Rumun ve vazbě dle posudku věznice chová slušně. „Také v zaměstnání byl hodnocen velice pozitivně,“ poznamenal.

Řidič autobusu už prý nemá peníze ani sílu, aby dál bojoval za spravedlnost.
Chceš baňu, nebo vpysk? Řidič autobusu z Opavska do Ostravy s odvoláním neuspěl

Podle státního zástupce muži polehčuje, že před událostí vedl řádný život, k činu se přiznal a upřímně ho lituje. „Proto mu navrhuji osm let ve věznici s ostrahou a vyhoštění na deset let,“ sdělil v závěrečné řeči.

Proces bude pokračovat v následujících dnech.