Další úlovek si na své konto připsal podvodník vystupující jako občan USA. O celoživotní úspory připravil sedmašedesátiletou ženu z Moravskoslezského kraje.

Důchodkyně mu – aniž by jej kdykoliv viděla – zaslala 330 tisíc korun. Uvěřila jeho slibům, že společně prožijí podzim života.

Dvojice se seznámila na sociálních sítích, komunikace probíhala prostřednictvím aplikace.

„Ženě neznámý vyznal osobní sympatie, lásku a pod různými záminkami od ní vylákal peníze,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná s tím, že dotyčný například tvrdil, že potřebuje půjčku k financování projektu, díky kterému zbohatnou. Jindy napsal, že musí uhradit pobyt v zahraničí nebo celní poplatky.

ROPA

„Finance žena zasílala postupně od září do prosince roku 2018 prostřednictvím společnosti zajišťující transport peněz v různých zemích. Neznámý sděloval, že bydlí v USA, bude realizovat projekt ropného vrtu a zasílané peníze převzal v Senegalu,“ doplnila Pokorná.

Oběť nakonec pochopila, že naletěla podvodníkovi. Odmítla mu další peníze poslat a žádala vrácení toho, co mu již zaslala. Dotyčný s ní ale přestal komunikovat. Proto se obrátila na policii, která událost vyšetřuje jako trestný čin podvodu. Pachateli hrozí až pět let vězení.

VOJÁK

Podobné případy zaznamenali policisté po celé republice. Mezi oběti se zařadily i dvě ženy z Opavy a Karvinska.

„K vylákání peněz došlo prostřednictvím sociální sítě a e-mailu. Neznámý pachatel ženě nějakou dobu psal, že je americký voják, který se do ní zamiloval a kvůli ní chce odejít z armády do České republiky, kde založí firmu. Pod touto smyšlenou záminkou z ní vylákal peníze, které mu začátkem měsíce října 2018 odeslala na zahraniční bankovní účet,“ sdělila Pavla Welnová z opavské policie s tím, že oběť přišla o 300 tisíc korun.

Půl milion korun zaplatila podvodníkovi i žena z Karvinska. „Kontakt navázal přes sociální síť, kde se představil a vystupoval jako voják na zahraniční misi v Afghánistánu. Ženu požádal o přátelství. Několik týdnů si přes chat povídali o svých osobních životech. Potom voják požádal o pomoc. Ženě napsal příběh o tom, že od vlády USA dostal vysokou odměnu, kterou by si rád u ní uschoval. Sliboval společný život, jakmile ukončí zahraniční misi,“ uvedla Zlatuše Viačková z karvinské policie.

VAROVÁNÍ

Policie v této souvislosti varuje před přílišnou důvěřivostí. „Závěrem nezbývá než zopakovat základní bezpečnostní doporučení, aby lidé nezasílali často své celoživotní úspory či značné finanční obnosy neznámým osobám, se kterými nebyli a nejsou v kontaktu a tak neznají jejich identitu,“ varovala Pokorná.