Ladislav K. podle obžaloby coby zkušební komisař Městského úřadu Přeštice vážně porušil svoje povinnosti hned v několika bodech. Za prvé v roce 2019 umožnil, aby nejméně osmnáct žadatelů o řidičské oprávnění, převážně rumunské národnosti, mohlo při vyplňování odpovědí v testu využívat nápovědy tlumočníka do rumunštiny.

„Správné odpovědi na otázky překladatel žadateli sděloval slovně i různými verbálními posunky tužkou přímo na obrazovku počítače,“ stojí v obžalobě, podle níž komisař dokonce nebyl během zkoušky ani osobně přítomen v místnosti. Nedodržet měl i další předepsané zákonné postupy. Například zkoušku z ovládání a údržby vozidla měl provést jen u stolu.

A při praktické jízdě sice vykazoval, že trvala 30 minut a zkoušený během této doby absolvoval přípravu vozidla, rozjíždění a zastavení, couvání a otáčení, parkování a mnohé další předepsané úkony, ve skutečnosti ale podle obžaloby žadatel o řidičský průkaz jel jen z Přeštic do nedaleké Dolní Lukavice, kde byl vystřídán.

Martina K. je obžalována z toho, že na tom, že rumunští zájemci získávali řidičský průkaz protizákonně, měla výrazný podíl. Mimo jiné zařídila, že tlumočník jim bude pomáhat.

Neuměli se ani podepsat 

To při výslechu potvrdil i sám tlumočník, podle něhož za ním žena přišla s nabídkou poté, co jeden z cizinců test dvakrát za sebou neudělal. „Měla říct, že příště už ho dotyčný udělat musí. Dohodli se na navýšení odměny pro tlumočníka za osobu a především se dohodli na tom, že bude občanům Rumunska pomáhat při testech. Podle tlumočníka až na několik výjimek nebyl žádný z cizinců schopen se domluvit česky. Někteří neuměli ani ovládat myš, u některých měl podezření, že jsou negramotní, neuměli se totiž ani podepsat,“ řekl Deníku zdroj obeznámený s případem.

Oba obžalovaní byli sice Okresním soudem Plzeň-jih vzati do vazby, z té ale byli brzy propuštěni. „Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni na základě jejich stížnosti,“ potvrdila mluvčí jihoplzeňského soudu Petra Sochůrková.

V přípravném řízení podle informací Deníku  oba obžalovaní odmítli vypovídat. Za zneužití pravomoci úřední osoby či za účastenství na tomto přečinu jim hrozí odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo zákaz činnosti.