"Pokud si dovolím věc do značné míry zjednodušit, lze konstatovat, že nové důkazy narušily původní, výchozí právní úvahy, na jejichž základě bylo původní rozhodnutí vydáno," uvedl ve vyjádření zveřejněném na webu žalobců Cimbala.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Kauza Čapí hnízdo: Státní zástupce Šaroch podal žalobu na Babiše a Nagyovou

Cimbala připomněl, že některé nově provedené důkazy jsou známé, protože dotčené osoby, mimo jiné svědci, se k nim vyjadřovaly veřejně. V případu loni v září nově vypovídal například Babišův syn Andrej Babiš mladší, který byl původně i obviněn a jeho stíhání bylo později zastaveno. Novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Výpovědi změnilo několik svědků 

"Z mediálních informací je známo, že se ve věci přihlásili se svědeckou výpovědí nejméně dva svědci. V jednom z případů pak došlo k podání výpovědi, která změnila náhled na posouzení věci," uvedl Cimbala. Výpovědi ale podle něj změnili i další svědci.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Kauza Čapí hnízdo: Sněmovna opět vydala Babiše k trestnímu stíhání

Na základě mezinárodní právní pomoci také byla podle Cimbaly objasněna otázka výkladu společného trhu. V usnesení o zastavení stíhání Babiše, které žalobci v roce 2019 zveřejnili, Šaroch mimo jiné uvedl, že propojení Čapího hnízda s Agrofertem nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu.