Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Premiér je přesvědčený, že rozhodnutí městského úřadu v Černošicích je nezákonné. "Byl jsem dvakrát prošetřován za stejný skutek (stejnou věc). To je porušení mých základních práv," sdělil dnes ČTK. Babiš nadále trvá na tom, že splnil všechny povinnosti vyplývající ze zákona. "Toto už je jen politická hra mých konkurentů," uvedl premiér a dodal, že se proti rozhodnutí úřadu určitě odvolá.

Premiér Andrej Babiš
Soud projedná Babišovu žalobu na černošický úřad. Jednání proběhne 8. října

Městský úřad Černošice informace k průběhu řízení pravidelně zveřejňuje na svém webu. Poslední aktualizace je z 22. září. Jeden z černošických úředníků, který si nepřál být jmenován, dnes ČTK řekl, pokud by to bylo nutné, úřad se k případu ještě vyjádří, zatím k tomu ale podle něj není důvod. "Myslím, že se nemáme k čemu vyjadřovat, rozhodujeme pořád standardně tak, jak máme," dodal.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 tisíc korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila protikorupční organizace Transparency International (TI) s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení. V minulém týdnu úřad oznámil, že ve věci rozhodl, obsah ale nezveřejnil. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," uvedl na webu.

Přesah do dotací a zakázek

 Rozhodnutí černošického městského úřadu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně ovládání médií má podle protikorupční organizace Transparency International (TI) přesah také pro veřejné zakázky a dotace skupině Agrofert. Zástupci organizace na dnešní tiskové konferenci v Praze odmítli argument ministerského předsedy a jeho právníka, že neměl být prošetřován dvakrát ve stejné věci. Z podnětů Transparency International černošický úřad v případu rozhodoval.

Jako zdroj humoru posloužil i snímek obrazovky se zachyceným překlepem z TV vysílání
Vtipálkové si utahují z fotografií Babiše s Orbánem. Došlo na lásku i trhání těl

Střet zájmů premiéra podle ředitele TI Petra Leyera nezpochybnitelně existuje. "Formálně jde o přestupek, ale rozhodnutí černošického úřadu má přesah do oblasti dotací a veřejných zakázek. I když není rozhodnutí pravomocné, prostředky by nyní měly být preventivně zastaveny," uvedl.

Zákaz dvojího potrestání, na které poukazují Babiš a jeho právník, se podle zástupců Transparency International v tomto případě neuplatní. Nový podnět se podle TI týkal společnosti MAFRA Print ze skupiny Agrofert, která v původním řízení nefigurovala. Právní zásada by podle TI neměla být prolomena ani u dalších mediálních domů, protože se skutek ovládání médií Babišem liší v čase. Layer doufá, že se případ nakonec dostane ke správnímu soudu, aby byl definitivně rozhodnut.