"V podnětu poukazuji na pochybení, kterých se podle mého názoru orgány činné v trestním řízení ve svém dosavadním postupu dopustily. A žádám městské státní zastupitelství, aby zjednalo nápravu," řekl serveru advokát Vítězslav Dohnal.

Syn bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. Na policii se obrátil v lednu 2018, případ byl prověřován pro podezření ze zavlečení a z omezování osobní svobody.

Pětihodinový výslech

Loni v únoru policisté případ bez výslechu Babiše mladšího odložili, nešlo podle nich o trestný čin ani o přestupek. Případem se znovu začali zabývat poté, co Babiš mladší přicestoval do Česka. Na policii vypovídal v září, jeho výslech trval zhruba pět hodin.

Podle mluvčího pražských státních zástupců Aleše Cimbaly se žalobce, který rozhodnutí o odložení kauzy potvrdil, zabýval nejen zdravotním stavem Babiše mladšího, ale například i svědeckými výpověďmi a jejich věrohodností.

Žalobce se podle Cimbaly pozastavil nad atypickou spoluprací Babiše mladšího s policií. Syn bývalého premiéra podle něho nejprve s vyšetřovateli nespolupracoval, v druhé půlce loňského roku ale přislíbil součinnost například i ke znaleckému zkoumání. Přísliby ale následně odvolal.

Restaurace U Zlaté hvězdy v Benešově.
Konec kontrol. Prokazování covidovými certifikáty přestane platit od čtvrtka

Podle Seznam Zpráv se ale žalobce zároveň pozastavil nad tím, že bývalý premiér poslal syna s duševní nemocí na anektované území se "soudně trestaným" doprovodem.

Babiš mladší prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně. Stíhání členů Babišovy rodiny v kauze padesátimilionové dotace pro areál Čapí hnízdo již bylo zastaveno. Obvinění nyní čelí jen bývalý premiér, jehož stíhání je kvůli nabytí poslanecké imunity přerušeno, a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Oba vinu odmítají.

Babiš tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií.