Babiš mladší tvrdí, že předmětnou listinu nepodepsal. Trvá také na tom, že jeho otec ho nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym, aby proti němu nemohl svědčit v kauze dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo.

Čulík zkoumal v kauze pravost celkem tří podpisů Babiše juniora. U pražského městského soudu řekl, že nalezl rozdílné znaky, ale že jeho závěr je „ve formě pravděpodobnosti“. Při porovnání s písmem Babiše staršího pak našel „podobnosti, které mohou nasvědčovat autorství“.

U Městského soudu v Praze začalo hlavní líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve kterém čelí obžalobě bývalý premiér Andrej Babiš (uprostřed), 12. září 2022.
Čapí hnízdo u soudu: Nikdo nic nekorumpoval, proces je zpolitizovaný, řekl Babiš

Formulovat jednoznačný závěr by podle něj ale bylo předčasné, protože nejdřív by se musel doplnit srovnávací materiál k písmu Babiše juniora. Tento materiál se shání obtížně, protože Babišův syn není českým občanem a žije ve Švýcarsku, doplnil znalec.

Babiš starší jakékoli falšování podpisů popřel. „Zásadně odmítám, že bych falšoval nějaký podpis. Není to pravda,“ řekl soudu. Zároveň uvedl, že jeho syna „totálně zneužil polistopadový kartel a mafiánští novináři“. „Má zdravotní problémy. Přestal používat léky. Novináři ho po volbách odkopli. Celý život jsem se o něj staral!“ dodal. Soud má Babiše mladšího v plánu vyslechnout buď v pátek osobně, nebo v říjnu prostřednictvím videokonference ze Švýcarska.

Soudce vybídl státního zástupce, aby se zabýval otázkou, zda písmoznalcům brání předpisy či metodika v tom, aby se jednoznačně vyjádřili k tomu, zda zkoumaný podpis není jiného člověka - v tomto případě Babiše staršího. Až poté se žalobce rozhodne, zda má případně smysl zadat posudek jinému znalci.

Účelový převod akcií? 

Obžaloba tvrdí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov (Agro a.s.), ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Akcie byly podle státního zástupce Jaroslava Šarocha zaplaceny z Babišova účtu. 

„Důvodem tohoto převodu akcií bylo účelové a formální vytvoření zdání, že společnost Agro a.s. je samostatný nezávislý malý nebo střední podnik, který není propojen se žádnou jinou společností,“ napsal.

Andrej Babiš
Kauza Čapí hnízdo: Na soud s expremiérem Babišem se budou vydávat vstupenky

Později Babiš podle obžaloby zajistil, aby bratr jeho partnerky získal většinu akcií, a to proto, aby jeho příbuzní neměli určité množství hlasovacích práv. Společnost tak podle obžaloby zdánlivě naplňovala definici nezávislého podniku, a mohla se ucházet o padesátimilionovou dotaci.

Babiše mladšího má soud v plánu vyslechnout buď v pátek osobně, nebo v říjnu prostřednictvím videokonference ze Švýcarska.

V kauze dotačního podvodu čelí vedle expremiéra Babiše obžalobě někdejší místopředsedkyně Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová, která žádost o dotaci podala. Jí i Babišovi hrozí pět až deset let vězení.

„Společnost nebyla životaschopná“

K ekonomické kondici společnosti Farma Čapí hnízdo se dnes u soudu vyjadřoval znalec z oboru ekonomika Vítězslav Hálek. Sdělil, že firma nebyla v době 2008 až 2013 - tedy po poskytnutí dotace pro malý a střední podnik - schopná hradit své závazky bez podpory holdingu Agrofert. Holding podle něj Farmu podporoval zejména na základě plateb spojených s reklamou. „Kdybyste odstranili reklamu, byla by společnost životaneschopná,“ uzavřel.

Obžalovaná Nagyová reagovala mimo jiné připomínkou, že Česko zasáhla v roce 2008 hospodářská krize. „Hodně se projevila v kongresovém a cestovním ruchu a měla významný dopad na ekonomiku Farmy,“ podotkla.

Holding Agrofert. Ilustrační snímek
Česko se nebude soudit s Komisí kvůli dotaci pro Agrofert. Vláda stáhla žalobu

Babiš na Hálka neměl žádný dotaz, ale po jeho odchodu ho v soudní síni zkritizoval. „Nestačím se divit, co tady předvedl pan takzvaný znalec, považuji ho za velmi nedůvěryhodnou osobu,“ prohlásil. Zmínil také, že Hálkova společnost Česká znalecká chybovala podle ministerstva spravedlnosti ve 25 případech. „Jeho posudky jsou chybné a účelové,“ řekl. Pro novináře pak Babiš dodal, že Hálek je podvodník a že právě na základě jeho posudku si v roce 2017 vyslechl obvinění v kauze Čapího hnízda. Zopakoval, že jeho stíhání je účelové, objednané a zpolitizované.

Advokáti obžalovaných vznesli proti znalci námitku podjatosti. Poukázali na to, že „se s úsměvem vzdal znalečného“ a že „vytváří účelové konstrukce“. Soudce Jan Šott ale řekl, že námitku podjatosti neshledal důvodnou a že důkazní relevanci posudku si soud vyhodnotí sám.