Krajský soud sice předloni v září odepřel ženě nárok na omluvu a změnil rozsudek Okresního soudu Praha-západ, který jí zadostiučinění přiznal, jeho rozhodnutí ale v únoru zrušil Nejvyšší soud, podle kterého Babiš do práv ženy zasáhl. Předsedkyně senátu Hana Lojkásková nyní byla názorem nadřízeného soudu vázána.

Soudkyně dnes při odůvodnění na rozhodnutí Nejvyššího soudu odkázala. Podle něj v kauze šlo o střet Babišova práva na svobodu projevu a práva demonstrantky na ochranu cti a důstojnosti. Babiš podle soudu nesplnil svou povinnost a převzaté tvrzení si dostatečně neověřil.

"Rozhodnutí soudu vůbec nerozumím. Vycházel jsem z osobní zkušenosti jednoho z našich poslanců a předchozí soud mi taky dal za pravdu," sdělil ČTK Babiš. "Teď se jedná o pravomocné rozhodnutí, které mi nezbývá než respektovat, neboť dodržuji principy právního státu. To ovšem nevylučuje, že podám dovolání, neboť s rozhodnutím soudu věcně nesouhlasím," dodal bývalý premiér.

"Žalobu nadále považujeme za nedůvodnou, jak k tomu dospěl zdejší soud v prvním rozhodnutí," řekl po jednání Babišův právní zástupce Jiří Urbánek. "Jsme přesvědčeni, že žaloba není důvodná, podáme proti tomu mimořádný opravný prostředek, nicméně jsme si vědomi toho, že tento rozsudek je pravomocný, klient si je toho vědom, a v tomto smyslu bude tento rozsudek respektovat," dodal.

Filipová se zúčastnila demonstrace 11. července 2018, kdy poslanci rozhodovali o tom, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru. Babiš v reportáži následně uvedl, že je o zaplacení demonstrantů přesvědčený, protože protestující jsou "stále stejní lidi", a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže "nějaká motivace tam bude".

Babiš poté mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. V TV Barrandov premiér na konci loňského srpna řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení a že jde o politické odpůrce na objednávku. Odkazoval se přitom na vyjádření poslance ANO Pavla Růžičky, který po červencovém protestu zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze.

Účastníci demonstrace jeho tvrzení odmítli, podle nich se bavili o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován.

"Označení demonstrantů za zaplacené a objednané jsou dehonestující a urážlivá a za tato tvrzení se tímto omlouvám," je mimo jiné uvedeno v omluvě, kterou by měl Babiš Filipové zaslat do měsíce od doručení rozsudku.

Filipová rozhodnutí soudu uvítala. "Samozřejmě mám radost, že konečně pravda zvítězila nad lží," řekla novinářům. Vyjádřila politování nad tím, že Babiš ani jednou k soudu nepřišel a nezajímal se o něj. "Naopak si jezdí s tím svým pojízdným cirkusem po republice a vesele lže lidem dál," dodala.