Brutálně ubodaná devatenáctiletá žena a vedle v postýlce několikaměsíční miminko, naštěstí živé. Takový pohled se v květnu 1991 naskytl plzeňským policistům, když vnikli do bytu v tamní Jesenické ulici. Přivolala je sousedka, slyšící nejprve zoufalé volání o pomoc a pak hrobové ticho. Dopadnout vraha nebylo složité – při pokusu o útěk si Václav P. z nedaleké Třemošné zlámal obě nohy.

Ilustrační foto
Bez slitování: Školák znásilnil pětiletou dívku. Když chtěla mluvit, utopil ji

Život nenápadného otce od rodiny se údajně změnil poté, co si přečetl knihu markýze de Sade, plnou popisů sexuálního násilí na ženách. Začal také snít o sexu s bezmocnou ženou. Snažil se potenciální sexuální partnerky kontaktovat pod různými záminkami a takto se také dostal do bytu 19leté Plzeňanky, která nabízela hlídání dětí v rámci své mateřské dovolené.

„Do bytu přišel se záměrem vynutit si pohlavní styk poté, co se neúspěšně pokusil kontaktovat tři jiné autorky podobných inzerátů,“ líčí v článku Smrt na inzerát tehdejší západočeská Nová pravda. Když byl ale Václav P. odmítnut a žena mu začala nadávat, surově zaútočil. Ač se bránila, uhodil ji dvakrát do hlavy silnostěnnou lahví, kterou našel v bytě, a zasadil jí nožem, jenž si přinesl s sebou, šestnáct bodných ran do hrudníku a čtyři další do rukou a nohou. Ženu pak nechal ležet v krvi a vyskočil z přízemí oknem, jenže si přitom zlomil obě patní kosti. Od místa činu se tak daleko nedostal a jeho dopadení bylo opravdu hračkou.

Stanislav L. u Krajského soudu v Plzni.
Stařenku zbil, zneužil a uškrtil. Poté jako vězeň udal Kajínka

Krajský soud v Plzni čtyřicetiletého Václava P. poslal v únoru 1992 na dvacet let do nejtěžšího typu věznice a navíc mu nařídil ústavní sexuologickou léčbu. Vrah, který se s verdiktem nemínil smířit, se odvolal, ale neuspěl. Rušno bylo kolem Václava P. i poté, co si odpykal trest a nastoupil léčení v psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Příbuzní oběti, kteří se báli jeho pomsty, jíž jim během soudního líčení vyhrožoval, žádali, aby byl převeden do detenčního zařízení, kde je šance uprchnout mnohem nižší, než z klasické léčebny.