Někdy jsou podle okradených zloději tak drzí, že lacino získanou výzdobu odnesou jen o pár hrobů dál. „Nám ukradli kytky už dvakrát. Stály dost peněz. Ale na policii jsme to nehlásili. Co by s tím asi udělala?“ řekla Deníku na havlíčkobrodském Novém hřbitově Věra Jakešová. I proto hrob zdobí nejvýš den před Dušičkami, ne týden, jak to dělala dříve.

Lidé nakupují dekorace na dušičky.
Dekorace na Dušičky nakupují lidé s předstihem. Zájem je i o ty slaměné

S vysokým počtem krádeží na hřbitově se neustále potýká správa hřbitova v Humpolci. „Pro takové chování nemá slov. Nepochopím, co je to za lidi, kteří nejen ukradnou věnec, ale neštítí se vyrýpat na hrobě kytky přímo z hlíny. Teď všechno zdražilo, tak se i na hrobech bude krást dvakrát tolik,“ upozornila Kateřina Kocmanová z městského úřadu.

Celoroční "sport"

Hřbitov v Humpolci nemá kamery. „Ani zamčení brány nepomáhá, to bychom museli dát na zeď ostnatý drát,“ podotkla. Jak dodala, chodí si okradení na správu hřbitova stěžovat pořád. „Mladým vysvětlíme, že jsme v podstatě bezmocní. Ale když přijdou staří se slzou na krajíčku, nemám slov,“ dodala Kocmanová.

Podobné zkušenosti má i Marcela Davidová ze správy hřbitova v Pelhřimově. „Je to nemorální. U nás se krade celoročně, v době Dušiček však mnohem víc. Máme tady sice kameru, ale ta všechny zloděje neuhlídá. Okradení si samozřejmě občas postěžují, ale zabránit tomu nedokážeme,“ pokrčila rameny.

Růst cen plynu a elektřiny pocítí i pozůstalí.
Růst cen plynu a elektřiny pocítí i pozůstalí. Pohřby zdraží o tisíce korun

Špatné zkušenosti se zloději měli dlouho návštěvníci hřbitova v Horním Studenci u Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Kradlo se tam. Mizely vázy, květinová výzdoba. „Hřbitov si asi někdo vyhlédl. Kradlo se tam nejspíš na objednávku a zloději kytky prodávali dál. Dušičková výzdoba je drahá. Takže dnes tam jsou kamery a brána se zamyká,“ vysvětlil důvody zavedení bezpečnostních opatření bývalý starosta Ždírce Jan Martinec. Ze stejných důvodů hlídají nyní hřbitov kamery v Přibyslavi. Pod jejich dohledem je také hřbitov svatého Vojtěcha v Havlíčkově Brodě.

Vyberou i automat na svíčky

Zkušenosti se zloději mají i v Třebíči. „Městská policie tam proto pravidelně provádí kontroly,“ upřesnila Irini Martakidisová, mluvčí radnice.

Kontroly na hřbitovech dělají v době Dušiček i městští strážníci ve Žďáře nad Sázavou, kde kamery mezi hroby nejsou. Podle strážníka Nikoly Pečínkové mají ochránci pořádku kromě ztracených květin a výzdoby zkušenosti s pokusy zlodějů vloupat se do aut zaparkovaných u hřbitovů nebo vykrást automat na svíčky.

Ilustrační foto. Strážníci v Českých Budějovicích řeší denně desítky oznámení občanů.
Strážník dal ženě pěstí do obličeje. U městské policie končí

Podobně kontrolují strážníci hřbitov v Novém Městě na Moravě, ve Velkém Meziříčí nebo Nový hřbitov v Havlíčkově Brodě. Podle ředitele tamní městské policie Jana Pavlíka už zde museli nejen plašit zloděje, ale jednou dokonce hasit. „Od spousty svíček chytil v zadní části kříž,“ vysvětlil.

Městským strážníkům v Chotěboři se podařilo jednoho zloděje hřbitovní výzdoby dopadnout. „Ukázalo se, že je to nemocný člověk,“ upřesnil šéf chotěbořských strážníků Jiří Novotný. Ti začali s kontrolami hřbitova a okolí už nyní. Pomáhá jim v tom i kamera, která je tam instalovaná.