Marek Vejpustek se s obětí sešel u jejího bydliště. Druhému obžalovanému Patrikovi Ihmovi řekl, že mu oběť dluží peníze a potřebuje ji postrašit. „Nechtěl jsem ho zranit, jen jsem ho jen šťouchl kulatou částí bratrovy baseballové pálky do týlu hlavy," řekl v záznamu rekonstrukce Ihm.

Vejpustek ho pak údajně silně trefil pálkou několikrát do spánku. Zraněného pak dostali do auta a jeli z Brna. Dang An Tran řídil a čtvrtý obžalovaný Vojtěch Hlavačka měl za úkol uklidit místo činu.

Ilustrační fotografie.
Vyhrocený konflikt řidičů v Tuřanech: nemohl projet ulicí, a strhla se mela...

Vejpustek zraněnému zavázal oči a chtěl vědět, jestli má u sebe peníze. Oběti krvácela hlava, stěžovala si na bolesti a nevolnost. Dorazili do lesa poblíž Bílovic nad Svitavou, kde oběť vystrčili z auta a nechali ležet v trávě. Podle obžaloby oběť zdrogovali extází a dali jí na hlavu igelitový sáček, to ale všichni obžalovaní popírají. „Prohledal jsem mu kapsy a batoh a našel jsem balíček bankovek," řekl Vejpustek. Pak tři mladíci z místa odjeli a šli na večeři.

Obžalovaným mužům hrozí za brutální pokus o vraždu dvacetiletý až výjimečný trest.Zdroj: DENÍK/Iva KovačičováUkradených 140 tisíc si rozdělili. Dang a Ihm dostali po sedmi tisících a Vejpustek s Hlavačkou zbytek. „Odmítal jsem peníze, žádné jsem nechtěl. Vejpustek si je ale nevzal zpátky," sdělil Ihm.

Po večeři se Ihm a Dang rozhodli jet zpátky na místo, kde oběť nechali, už tam ale byli policisté. Oběti se podařilo zavolat si pomoc, nebyl však schopný srozumitelně komunikovat ani rozpoznat místo, kde se nachází. Lokalizovali ho až pomocí mobilní aplikace.

Ilustrační foto.
Zákaz vstupu, přesto naproti hradu Veveří lidé chodí. Ničí nově budovaný chodník

Hlavačka odmítá, že by se činu jakkoli účastnil i že dostal od Vejpustka peníze. „Byl jsem v šoku, dodnes nechápu, co a proč se stalo. V té době jsem podával přihlášky na vysokou školu, chtěl jsem žít normální život," vypověděl v pátek u soudu Hlavačka.

Předseda soudu jednání potřetí odročil kvůli nepřítomnosti soudního znalce, který měl posoudit nemajetkové újmy. Na soudním jednání v polovině července už zřejmě zazní rozsudek. Čtveřici mladíků hrozí za brutální pokus o vraždu dvacetiletý až výjimečný trest.

IVA KOVAČIČOVÁ