„Po feně na louce za lávkou u koupaliště vystartovala nutrie. Vodím psa na vodítku, pouštím ho na volno až dál. Vím velmi dobře, co ty bestie dokážou. Při zpáteční cestě cca 50 metrů od lávky fena vyjekla, pak už jen plná dlaň krve, oči, čumák, krční tepna ok. Nakonec dvě rány, velká ztráta krve, šití, provětraná peněženka, stres, strach,“ popsala svůj zážitek z napadení psa Radka Vítovská.

Příběh se zkrvavenou hlavou psa zveřejnila jak na sociální síti, tak s ním v pondělí obeznámila zastupitele na jednání magistrátu. Podle jejích slov už problémy s nutriemi byly v minulosti. „Cedule od magistrátu „Zákaz krmení" chvíli vydržela, chvíli to fungovalo. Včera u lávky pět mláďat, tři dospělí,“ konstatovala zhoršení situace a rozmnožení nutrií paní Vítovská.

Magistrát: Zdá, že aktivní zásah bude nevyhnutelný

Diskuze o její víkendové zkušenosti se rozproudila nejen v komentářích na sociální síti, ale také na jednání magistrátu. Ten bude podle slov mluvčí Šárky Charouskové hledat řešení, aby k podobnému nebo horšímu útoku už nemohlo dojít. Řešení však musí být v rámci platných předpisů. Dosud totiž není lov nutrií na území města povolen. „V Mladé Boleslavi doposud s nutriemi žádný větší problém nebyl, protože jich nebylo tolik. Teď se ale zdá, že hrozí jejich přemnožení, proto se to musí řešit velmi razantně, i když samozřejmě v rámci platné legislativy,“ uvedla Šárka Charousková.

Policisté zakročili proti muži s granátem v ruce.
VIDEO: Od nehody prchal s granátem v ruce. Muže odzbrojili policisté

K razantnímu a rychlému řešení se přiklonil i primátor Raduan Nwelati (ODS). „Určitě se touto záležitostí budeme zabývat a řešit ji co nejrychleji, abychom zabránili dalším podobným případům, jako je zmíněné napadení psa,“ uvedl primátor. Kromě instalace cedulí s osvětou o těchto zvířatech a zákazem jejich krmení se na místo podél říčky Klenice zaměří i městská policie.

Mluvčí magistrátu připustila, že aktivní zásah bude nevyhnutelný. „Vedení města určitě nebere problematiku invazivních druhů na lehkou váhu, nicméně lov nutrií na území Mladé Boleslavi není povolen. Město proto bude hledat nejúčinnější způsob řešení v rámci zákonných mezí. S majitelkou psa už město jedná a jistě dojdeme ke vzájemné shodě,“ doplnila Šárka Charousková. Podle jejích slov je v tuto chvíli podstatné, aby se nic takového už neopakovalo.

U osmé vstupní brány do škodovky úplně mrtvo nebylo. Ale za běžné výroby situace vypadá jinak.
Odpočinou si nebo vymalují byt. Zaměstnanci škodovky zůstali nuceně doma

Na rychlý a důrazný zásah ze strany magistrátu apeluje i majitelka napadené feny. „Asi si každý dokáže představit, jak by dopadl pes do 5 nebo 10 kilogramů, nebo třeba dětská tvář či ručička,“ zdůrazňuje po zkušenosti s třicetikilovou fenou.