Rodina nyní již zesnulého malíře před lety zažalovala Čechorakušana Fiedlera kvůli navrácení několika děl, která putovala na základě výpůjční smlouvy v roce 2013 spolu s galeristou do Vídně. Malířův syn Michal Blažek tehdy v zastoupení otce oproti podepsanému seznamu vydal asi osmdesátku obrazů, které si Fiedler sám vybral.

Znalci Radek Matlach (vlevo) a Igor Fargaš u soudu v roli obžalovaných.
Definitivní konec kauzy Kramný. Znalci neuspěli u Ústavního soudu

Břeclavský okresní soud letos uznal galeristu vinným ze zpronevěry. Fiedler se proti rozhodnutí odvolal, a spor tak putoval k brněnskému krajskému soudu.

„Odvolání bylo zamítnuto a tudíž potvrzeno rozhodnutí soudu prvního stupně, dle kterého byl obžalovaný uznaný vinným ze spáchání přečinu zpronevěry. Odsuzuje se tak k trestu odnětí svobody v trvání jednoho roku s podmínečným odkladem na zkušební dobu osmnácti měsíců,“ sdělila mluvčí soudu Klára Belkovová.

Zdeněk Kladívko u Krajského soudu v Plzni.
Teror za mřížemi. Spoluvězně zotročil, pak ho málem ubil k smrti

Tři poškozené rodinné příslušníky s nárokem na náhradu škody odkázal soudce na řízení ve věcech občanskoprávních. „Nyní nám ještě chybí sedm obrazů, mezi nimi i ten, který je pro naši rodinu nejcennějším. A to obraz Bílého koně. Fiedler teď musí zaplatit náklady řízení. A já věřím, že se nám zpět dostanou i ty obrazy. A pokud ne, tak by se s námi měl alespoň finančně vyrovnat,“ okomentoval pro Deník Rovnost Michal Blažek.

Redakce o kauze poprvé informovala na začátku roku 2020.