Policie přijala oznámení o tom, že nějaký muž poškozuje fasádu plotu budovy, kolem 3. hodiny ráno. „Když policisté dorazili na místo, podezřelý na místě již nebyl,“ řekl Deníku policejní mluvčí Jan Rybanský.

Podle policie je velvyslanectví Ukrajiny stejně jako všechny ostatní zastupitelské úřady, chráněným objektem, kterému zajišťují bezpečnost, a to v míře, která odpovídá aktuálním bezpečnostním hrozbám. Velvyslanectví Ukrajiny je od počátku válečného konfliktu podle policie posouzeno jako rizikový objekt a rozsah nastavených opatření se několikrát změnil.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Jak uvedla policie na twitteru, až dosud zde došlo jen k minimu bezpečnostních incidentů. V reakci na událost, ke které došlo v noci na dnešek, přijala policie opatření, které spočívá v nepřetržitém fyzickém střežení objektu, dneškem počínaje až do odvolání.

Červená barva se objevila i u ruské ambasády 

V minulosti se podobné akce děly u ruského velvyslanectví v Bubenči. Jeho budovu postříkali demonstranti červenou barvou symbolizující krev v den zahájení útoku Ruska na Ukrajinu. Tehdy, 24. února, před ruskou ambasádou demonstrovaly proti ruské agresi desítky lidí.

Protest před ruským velvyslanectvím v Praze 24. února 2022.
Protest před ruskou ambasádou: Demonstranti ji postříkali červenou barvou

Protesty se opakovaly a rudá barva se objevila i na schodech před ruským velvyslanectvím. Aktivisté vyzývali k akci nazvané Krvavý měsíc, během které měli lidé pěti litry umělé krve polít jakýkoliv majetek Ruské federace kdekoliv na světě, a upozornit tak na oběti války na Ukrajině.