Podle serveru policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu potvrdili, že půdní nebytové prostory v domě v brněnské ulici Hlinky, které v roce 2012 přidělilo vedení radnice městské části primátorčinu švagrovi a jeho partnerce, měly původně sloužit k vybudování bydlení právě pro primátorku Vaňkovou. Ta chtěla prostory zrekonstruovat a spojit do jednoho bytu o rozloze tří set čtverečních metrů.

„Policejnímu orgánu se jeví jako věrohodná verze, že půdní prostory byly původně určeny pro Markétu Vaňkovou, která měla nájemní smlouvy formálně uzavřeny na svého švagra a jeho družku, kteří sami neměli dostatek finančních prostředků na případnou výstavbu bytů,“ cituje server policejní dokumenty.

Primátorka Brna Markéta Vaňková reagovala na nové zprávy o bytové kauze. Ilustrační foto.
Bytová kauza primátorky Brna: Rezignaci rozhodně nenabídnu, reagovala Vaňková

V radě Brna-středu, která o přidělení půdních prostor příbuzným před více než deseti lety rozhodla, v té době zasedala i Markéta Vaňková, Robert Kerndl či Otakar Bradáč. V roce 2020 na radnici Brno-střed pak hledali policisté dokumenty, na jejichž základě politici o bytech rozhodovali.

Listiny, týkající se prostor na adrese Hlinky, 46, ale nezískali. „Ačkoliv policejní orgán žádal o vydání všech listin týkajících se předmětných půdních prostor, tak policejnímu orgánu tyto listiny vydány nebyly. Proto nelze v současné době zjistit, na základě čeho byly tyto půdní prostory přiděleny do nájmu právě Ondřeji Vaňkovi, který je švagrem současné primátorky, a jeho družce,“ píší policisté v dokumentu, který citovaly Seznam Zprávy.

Podmínkou pro přidělení půdních prostor novým nájemcům byl závazek, že jej zrekonstruují. Radnici navíc museli prokázat, že na to mají peníze. Podle policejních dokumentů citovaných serverem nyní manžel Vaňkové přiznal, že svému bratrovi půjčil více než půl milionu, aby tuto podmínku splnil. Ten mu později peníze poslal zase zpět.

Další lidé na jihu Moravy naletěli podvodníkům. Ilustrační foto.
Nová vlna podvodů v Brně a okolí: deset případů, škoda milion za jeden den

Podle již dřívějších výpovědí v policejních spisech citovaných serverem měla Vaňková od rekonstrukce půdy později odstoupit. Důvodem měly být finanční potíže.

Švagr Markéty Vaňkové a jeho přítelkyně v roce 2014 požádali radnici městské části o přepsání nájmu na bratra Moniky Janoškové a na jeho přítelkyni. Mělo se ale jednat opět o bílé koně a přepis na ně opět posvětila rada Brna-středu v čele s Vaňkovou. Monika Janošková je spolu s Denisou Hlubockou obviněná, že od následného zájemce vybraly úplatek bez mála pět milionů korun.

Dostat do nájmu lukrativní prostor v brněnské ulici Hlinky bylo výhodné, panoval totiž předpoklad, že při případné privatizaci bude moct nájemce odkoupit případné byty za zlomek tržní ceny.

Stíhání znovu pokračuje

Monika Janošková a Denisa Hlubocká byly z machinace s byty obviněné již na podzim loňského roku. Letos v lednu bylo stíhání zastaveno kvůli jeho formálním nedostatkům.

Před dvěma týdny ale vydalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zprávu, že trestní stíhání znovu pokračuje. Navíc bylo rozšířeno o stíhání dalších dvou osob. „Bylo zahájeno vůči čtyřem osobám, z toho vůči třem pro podezření ze spáchání zločinu podplacení, kdy se jedna z nich tohoto jednání dopustila ve formě účastenství. Vůči jedné osobě došlo opětovně k zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání zločinu podvod," uvedla státní zástupkyně Petra Lastovecká. Markéta Vaňková obviněná není.

Už v sobotu 26. srpna začíná plánovaná oprava silnice I/23 od Kralic nad Oslavou k hranicím Vysočiny s Jihomoravským krajem.
Uzavírka tahu mezi Brnem a Třebíčí: na objížďce skoro o deset kilometrů víc

Opoziční Piráti zatím nehodlají podnikat žádné kroky. „Zatím mám informace jen z médií. Počkáme, jak se bude kauza dále vyvíjet. Proti primátorce žádné obvinění nepadlo. Určitě se ale budeme dále doptávat na podrobnosti a její vyjádření. Případně počkáme na postup policistů," uvedl předseda klubu Pirátů v rámci brněnského zastupitelstva Marek Lahoda.

Jak Deník psal, brněnská primátorka nedávno čelila kritice za fotku, která ji ve společnosti dalších lidí zachycuje nad bílým práškem. Následně podstoupila test na drogy, který byl negativní. V čele města tak zůstala. Podpořili ji spolustraníci z ODS i kolegové z koalice. Vaňková uvedla, že pravost fotografie nemůže potvrdit ani vyvrátit.