Z několika směrů se v jedné chomutovské ulici sjely k domu policejní vozy, sanitka a poblíž přistál záchranářský vrtulník. Šlo o zrak a zdraví mladé ženy. 45letý Anatolij Kupněvič z Chomutova tam polil svou bývalou družku vysoce koncentrovanou, 95% kyselinou sírovou.

K útoku došlo loni v květnu. Za pokus těžkého ublížení na zdraví muže letos v lednu chomutovský okresní soud poslal na pět let do vězení. Po odvolání státního zástupce mu teď ústecký krajský soud trest o jeden rok zvýšil.

„Motiv činu útočníka byl zavrženíhodný. Polil bývalou družku proto, že s ním už nechtěla žít. Přitom ohrozil i své dítě v kočárku, když lil kyselinu na bývalou družku,“ uvedla soudkyně z ústeckého odvolacího krajského soudu Jana Kurešová.

V osudný den chtěl Kupněvič po bývalé družce před domem, kde bydlela, aby ho pustila do bytu. Odmítla. Proto vyndal lahvičku a několikrát jí vychrstl kyselinu na hlavu a horní část těla. Jen náhodou nezasáhl vlastní dítě.

Pomohla kamarádka

Zasažená žena měla v kočárku náhodou láhev minerální vody. Ihned se z ní polila a spěchala se domů osprchovat. Před domem s ní byla kamarádka, která jí pomohla. Zraněná žena zůstala pod sprchou až do příjezdu záchranné služby. „Při sprchování poslouchala, co jí telefonem radili z dispečinku záchranné služby,“ vzpomínala před soudem kamarádka zasažené ženy.

„Pokud by neměla k dispozici vodu a musela jít do horního patra domu, a tam teprve omývat zasažená místa, následky by byly horší. Mohl se jí výrazným způsobem zhoršovat zrak,“ uvedl znalec z oboru zdravotnictví Jiří Fialka.

Útočníka našli policisté v domě. Při zatýkání brečel. Bylo mu prý líto, co udělal. Zhroutil se mu svět. U soudu tvrdil, že to, co na ženu vylil, je přípravek na mytí rukou, který jí nemůže ublížit. Nikdo mu neuvěřil.