Je to o dva měsíce méně než v prvním rozsudku nad rodákem ze Šumperka.

Soudkyně přihlédla ke spoluvině spolujezdkyně a k tomu, že Kunce má řidičák, který nakonec u soudu doložil.

Kunce vloni v prosinci způsobil v Olomouci v opilosti dopravní nehodu, při kterém v půjčeném sportovním mercedesu přišla o život osmadvacetiletá spolujezdkyně, známá olomoucká vizážistka.

Rozsudek zatím není pravomocný.

Daniel Kunce (vpravo) a jeho obhájce Aleš Zdráhala u krajského soudu v Olomouci
Hokejistovi Kuncemu soud zrušil trest za tragickou nehodu v opilosti

Enormní opilost i rychlost

Případ v srpnu vrátil okresnímu soudu odvolací soud. Ten vytkl, že soud prvního stupně u právní kvalifikace neodůvodnil hrubé porušení předpisů, neřekl, z čeho vycházel a proč porušení kvalifikoval jako hrubé.

Poukazoval, že při hrubém porušení v dopravě je zapotřebí alespoň tří porušení předpisů a u tragické nehody způsobené Kuncem byl „pouze“ alkohol a nepřiměřená rychlost.

Odvolací soud se pozastavoval také nad tím, že policie nezjistila, kde pár tehdy popíjel, kolik přesně zkonzumovali a nevyslechla svědky.

„Nejde o počet porušených povinností řidiče, ale o intenzitu porušení a vznik situace, v rámci které dochází v tomto případě ke smrtelnému následku. Bylo to enormní jak pokud jde o množství alkoholu, 2,6 promile, tak u rychlosti, která byla o 65 kilometrů v hodině vyšší, než je rychlost povolená v daném místě. Jednoznačně jde o hrubé porušení,“ uvedla předsedkyně senátu okresního soudu Michaela Burešová.

Osm panáků metaxy a pivní speciály

Okresní soud v úterý vyslechl pracovníka baru, kde Kunce s přítelkyní popíjeli a zajistil si účtenku, z níž bylo jasné, kolik panáků a čtrnáctistupňových piv se u stolku vypilo.

Svědek popsal, že Kunce s přítelkyní vypili každý sedm až osm panáků pětihvězdičkové metaxy a dali si také čtrnáctistupňové pivní speciály. Popisoval, že na obou bylo znát, že něco popili.

„Viděl jsem je odcházet, šli kolem baru. Slečna se usmála a rozloučila. Trochu se jí motaly nohy, ale šla sama,“ popisoval barman.

Soud na základě nových důkazů hodnotil při ukládání trestu spoluzavinění přítelkyně bývalého hokejisty, která sedla do auta s podnapilým řidičem, a dospěl k tomu, že svůj díl měla.

„Neměli jsme konkrétní účtenku a obžalovaným nebyla označena konkrétní restaurace, nevzpomínal si. Tyto skutečnosti, stejně jako doložení řidičského průkazu, lze vyhodnotit, ale nelze je přeceňovat,“ vracela se soudkyně k prvnímu rozsudku okresního soudu.

Motorkář najel v Mohelnici do policistky, která se jej pokoušela zastavit. Snímek z kamery policejního vozu
Motorkář najel přímo do policistky, skončila v nemocnici

Šest let zákazu řízení

Tehdy soud zase hodnotil jako polehčující okolnost, že Kunce bezprostředně po tragické nehodě měl snahu pomoci rodině spolujezdkyně, chtěl odčinit, co zavinil a poškozeným dal peníze.

Milion korun tehdy prezentoval, že jde nad rámec toho, co bude plnit pojišťovna.

U krajského soudu a následně i u soudu prvního stupně ovšem vzal slova zpět a sdělil, že jde o odškodnění v rámci pojistného plnění.

„Tuto výraznou polehčující okolnost, kterou měl u prvního jednání, tím, že to sám popřel, mu nemůžeme nijak přičítat,“ poukazovala soudkyně, proč v rámci stejné právní kvalifikace uložila v podstatě stejný trest.

Kunce, který v soudní síni litoval, co způsobil, také prokázal, že má řidičák – okresní soud měl ve spise, že je neřidič a doklad nevlastní, protože Kunce jej nedoložil. Jde o oprávnění vystavené úřady v Německu.

Kunce však za volat dlouho nesedne. Soud zopakoval trest zákazu řízení v délce šesti let.

Omluvné dopisy a 900 tisíc pro pozůstalé

Kunce už uhradil přes 650 tisíc korun firmě, od které si tehdy půjčil závodní mercedes. Dohromady má zaplatit 2,6 milionu korun.

Okresní soud i vzhledem k podnapilosti spolujezdkyně a tomu, že sedla za volant s opilým řidičem, pokrátil původní částku o 20 procent.

„To ale nijak nebrání jednotlivým poškozeným, aby se svých nároků domáhali v rámci občanskoprávního řízení,“ uvedla soudkyně.

Špičkový hokejista Kunce, který je nyní v invalidním důchodu, hned po tragédii poslal příbuzným známé olomoucké vizážistky kromě omluvných dopisů v součtu 900 tisíc korun.

Lhůta na odvolání

Kunce se k závěru rozsudku okresního soudu nechtěl vyjádřit. Bylo na něm znát, že jej celá tragédie zasáhla.

„Já jsem přežil. Pro někoho by to možná byla výhra, pro mě je to trest,“ řekl ještě v soudní síni.

Rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce i obhájce si ponechali osmidenní lhůtu na zvážení, zda se odvolají, nebo ne.

„Ovlivněním poškozené jsme argumentovali a bylo to objektivně posouzeno, ale s ohledem na částky a celkovou strukturu rozsudku vyčkáme písemného odůvodnění,“ reagoval na dotaz Deníku obhájce Aleš Zdráhala.

118 km/h, náraz a ohnivá koule

Kunce havaroval 8. prosince v olomoucké Wolkerově ulici. Kde je povolena padesátka, se 48 minut po půlnoci řítil rychlostí 118 kilometrů v hodině.

Přejížděl z levého do pravého pruhu a řízení nezvládl. U tramvajové zastávky vyjel na chodník a narazil do sloupu.

Podle soudu svědci popisovali, že viděli ohnivou kouli. Sloup šel přímo proti spolujezdkyni, takže podle znalců otázka, zda byla nebo nebyla v tu chvíli připoutána bezpečnostním pásem by na tragédii nic nezměnila.

Nehoda mladé ženy za volantem BMW v Kaštanově ulici v Olomouci
Opilá žena s BMW projela křižovatku do zdi
Tragická nehoda hasičského vozu u Libivé na Mohelnicku
Proč tragicky havarovali hasiči? Težce zraněný už rehabilituje