Obžaloba ho viní, že nevýhodně prodal byt patřící ČČK a peníze si nechal. Oblastní spolek ČČK tak přišel téměř o 800 tisíc korun. Krátce nato hradecká pobočka kvůli velkým dluhům skončila v insolvenci a celostátní centrála ČČK ji zrušila.

Hekerlemu hrozí za zpronevěru až osm let vězení. Spolu s ním stojí před soudem i někdejší předseda oblastního spolku ČČK Lukáš Pochylý (40), který nevýhodnou smlouvu podepsal.

V minulém hlavním líčení byl Hekerle za neplacení daní a povinných plateb odsouzen k podmíněnému trestu. Proti rozsudku se odvolal ke krajskému soudu.

Půl milionu v hotovosti

Třípokojový družstevní byt blízko centra Hradce Králové získal ČČK za zvláštních okolností od starších manželů v roce 2008. „Pán si vzal o hodně mladší ženu, ale jeho děti s tím nesouhlasily a on se bál, že v případě jeho smrti by manželku o byt připravily,“ vypověděla v úterý u soudu bývalá zaměstnankyně hradeckého spolku ČČK. Spolek tak získal byt s podmínkou, že tam bývalé majitele nechá dožít.

O šest let později se však ředitel Hekerle rozhodl byt prodat. Ačkoliv podle znalce byla v té době obvyklá cena 1,3 milionu korun, zájemce z Náchoda byt od spolku získal za 520 tisíc korun a na Hekerlovo přání mu je předal v hotovosti.

Podle Lukáše Pochylého prodej bytu projednala tehdejší výkonná rada oblastního spolku, sám však k tomu prý podklady nemá. Obžalovaný navíc nedokázal vysvětlit, proč byla cena za byt tak nízká. „Nejsem realitní makléř. Myslel jsem, že je to nejvýhodnější nabídka, a nechtěl jsem do toho panu řediteli mluvit,“ řekl v úterý soudu. Nepřišlo mu ani divné, že peníze byly předány v hotovosti.

Svědkyně: Půl milionu v pokladně nebylo

Jaroslav Hekerle tvrdil, že obdrženého půl milionu dal do pokladny spolku. Žena, která měla pokladnu na starosti, to však u soudu odmítla. „Žádnou větší částku tam nevkládal, Pokladnu jsem měla já a musela bych o tom něco vědět,“ prohlásila svědkyně. Připustila, že v trezoru spolku asi dvakrát viděla větší “štůsek peněz“.

Podle ní však v zápisech výkonné rady nic o projednávání prodeje bytu nebylo.

V případu vypovídala také insolvenční správkyně. Řekla, že v době, kdy věci bývalého spolku převzala, jí nikdo žádné podklady nepředal, dokumenty v sídle spolku byly neutříděné a nekompletní a účetnictví nebylo uzavřeno. „V té době tam byly přihlášeny pohledávky ve výši 38 milionů korun,“ uvedla. V listinách prý našla zmínku o členském podílu v bytovém družstvu, což jí později potvrdil i Hekerle. „Řekl mi, že (Lukáš) Pochylý prodal byt a že bych se na to měla podívat,“ vypověděla insolvenční správkyně.

Zájemce, který od spolku koupil byt za půl milionu, jej asi za půl roku prodal za 1,1 milionu korun.

Samotný hradecký spolek ČČK je od roku 2016 v insolvenci. Poslali ho tam věřitelé kvůli tomu, že vybral od seniorů peníze na ozdravné pobyty, které se však neuskutečnily. Ústředí ČČK proto spolek v únoru 2016 zrušilo.

Hlavní líčení bude v červnu pokračovat.