Od incidentu, kvůli němuž museli obžalovaní před soud, uplynulo již tři a půl roku. Odehrál se 4. dubna 2018. Tehdy kolem půlnoci přišli do jednoho z vyhlášených plzeňských podniků Patrik Marcel (27), jeho otec Jaroslav (68), Tomáš Andrlík (26) a Jakub Hlaváč (27). Podle obžaloby trojice mladíků opakovaně vykřikovala „Jude Slavie“ a údajně i další hesla spojená s nacismem.

Poté, co je jeden z hostů napomenul a vyzval k opuštění podniku, strhla se mela. Marcel starší mu podle obžaloby dal dvě facky. Pak už iniciativy chopili tři mladíci. Napadeno jimi mělo být hned několik lidí, padat měly rány pěstí i kopance.

Jaroslav Škárka
Škárka dostal za nenávistné komentáře podmínku. Je to trest za jiný názor, řekl

Nejhůře dopadl host, který je jako první vyzval, ať odejdou. Utrpěl více zranění, mimo jiné měl zlomeninu v oblasti levé čelní dutiny a stropu levé očnice. Musel být hospitalizován v nemocnici a nejsou vyloučeny trvalé následky.

Z obžalovaných se částečně doznal jen Patrik Marcel, ostatní vinu popřeli. Soud jim ale neuvěřil a vloni v prosinci je potrestal podmínkami. Marcel st. dostal šest měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu jednoho roku, Andrlík rok na dva roky, Hlaváč 18 měsíců na dva roky a nejtvrdší trest si odnesl Marcel ml., jenž podle soudce napadl tři osoby, z nichž dvě zranil. Hrozilo mu až deset let vězení. Dostal tříletý trest, podmíněně odložený na tři roky.

„Jednání čtyř obžalovaných bylo prokázáno, vyslechli jsme řadu svědků. Postupně došlo k jedenácti fyzickým napadením,“ zbilancoval případ předseda soudního senátu Luboš Patzenhauer. Trest přijal jen Marcel st., ostatní se odvolali ke krajskému soudu, jenž případ vrátil zpět k projednání k městskému soudu. Tam nyní padly mírnější verdikty.

Ústavní soud na jednání 4. května 2018 v Brně zamítl stížnost podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha (na snímku) proti pokračující vazbě.
Soud uložil další letité tresty vězení v daňové kauze kolem podnikatele Zadeha

Marcel mladší dostal tři roky, podmíněně odložené na 2,5 roku. Hlaváč dostal 18 měsíců a Andrlík jeden rok, oba mají zkušební dobu 1,5 roku. „Násilná část dává najevo zjevnou neúctu k životu a zdraví člověka, stejně jako nacistická ideologie,“ uvedl po verdiktu Patzenhauer.

Verdikt ani tentokrát není pravomocný a dá se čekat, že se causa opět vrátí ke krajskému soudu.