„O propuštění jsem k jeho žádosti rozhodl proto, že máme zajištěné všechny důkazy a zejména vyslechnuté všechny svědky," řekl Deníku dozorující státní zástupce Jan Veselý.  Redakce Deníku se snažila kontaktovat i Stanislava Horáčka, jeho telefon byl ale v úterý odpoledne stále nedostupný.

Novým starostou se stal dosavadní místostarosta Roland Solloch (ANO, vlevo v proužkované košili).).
Zastupitelé ve Varnsdorfu odvolali starostu Horáčka. Nahradil ho Roland Solloch

Za mřížemi se bývalý starosta Varnsdorfu ocitl loni 11. prosince, kdy jej společně s bývalým místostarostou Josefem Hambálkem a ředitelem společnosti Water Solar Technology Milošem Schubertem zadržela policie. Právě od WST si Varnsdorf radary pronajal. Hambálka propustil po výsleších státní zástupce, u Schuberta pak soud nevyhověl návrhu na uvalení vazby. U Horáčka pak návrhu vyhověl, protože se obával, že by mohl ovlivňovat svědky.

Proti tomuto rozhodnutí se rozhodl státní zástupce Veselý podat stížnost, protože měl za to, že k ovlivňování svědků již docházelo. „Danou osobu je možné mít ve vazbě déle než tři měsíce. Pokud ale vazební důvod pomine, je nutné jej propustit na svobodu," doplnil Veselý. Horáčka následně na svém lednovém jednání zastupitelé odvolali z postu starosty, Josef Hambálek na stejném zasedání sám rezignoval.

Okresní soud v Děčíně rozhodl v pátek krátce po poledni o uvalení vazby na starostu Varnsdorfu Stanislava Horáčka.
Starosta Varnsdorfu skončil v poutech. Soud ho poslal kvůli radarům do vazby

Kriminalisté obvinili v kauze pronájmu radarů čtyři lidi a jednu firmu z pěti trestných činů. Kromě jiného přijetí úplatku, podplácení nebo zneužití pravomoci úřední osoby. „Zaměřili jsme se na období od roku 2016 do roku 2019. Do března loňského roku vznikl nezákonný prospěch ve výši 23,4 milionu korun,“ popsal dosavadní výsledky pátrání vedoucí krajského odboru hospodářské kriminality Radim Vojáček. Během vyšetřování policie zajistila smlouvy a faktury, které podle názoru vyšetřovatele prokazují, že došlo k manipulaci veřejné zakázky a nestandardnímu chování.

Policejní vyšetřování ale nadále pokračuje. Je tak možné, že nezákonný prospěch, která měl vzniknout, bude ještě vyšší. Jen do konce loňského září totiž Varnsdorf zaplatil za pronájem radarů společnosti Water Solar Technology téměř 39 milionů korun. Další peníze pak město zaplatilo či zaplatí od října do konce ledna, kdy skončila platnost nájemní smlouvy. 

Novým starostou se stal dosavadní místostarosta Roland Solloch (ANO, vlevo v proužkované košili).).
„Nechci si hrát na politiku,“ říká nový starosta Varnsdorfu Roland Solloch