Kromě Šulce inkasovali podmíněné tresty s odkladem také bývalí ředitelé ROPu Pavel Markvart, Jiří Červinka, současná ředitelka úřadu Jana Havlicová a bývalý právník úřadu Jan Martinovský.

Tři dotyční měli podle soudu zajistit neoprávněné vyplacení doložek v řádech statisíců bývalým ředitelům úřadu Kušnierzovi a Markvartovi. Markvart si od soudu odnesl 3letý trest, Červinka, Martinovský a Havlicová trest 6 měsíců. Všichni včetně exhejtmana se podle soudu dopustili přečinu porušení při správě cizího majetku jako úřední osoby. Škodu v řádech statisíců korun musí obvinění nahradit. Rozsudek není pravomocný.

Šulc, Havlicová i Martinovský se na místě proti rozsudku odvolali. Markvart s Červinkou si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. „Budu čekat, jak to dopadne u odvolacího soudu. U zdůvodnění mě překvapilo, že jsem vlastně udělala všechno správně, ale ve finále jsem odsouzená já. S tím se nemůžu smířit,“ říká Jana Havlicová. 

„Obžaloba ze zločinu se zhroutila, tady žalobce neuspěl. Můj klient byl původně ohrožen deseti lety vězení, zbyla z toho jen 18 měsíční podmínka. Každopádně dle našeho názoru soud chybně hodnotil důkazy a z nich vyvodil nesprávné právní závěry. Klient bude dál pracovat na očištění svého jména, proto podal odvolání hned na místě,“ reagoval Šulcův právník Daniel Volák. Sám Šulc minulý týden před soudem uvedl, že mu stíhání zničilo život. Nemůže najít práci, odešla od něj manželka a je vážně nemocný.

Bývalý hejtman Jiří Šulc u soudu.
Exhejtman za ODS Šulc čeká na rozsudek kvůli zlatým padákům

Jiří Červinka pak čelí obvinění i kauze zneužívání dotací z ROP Severozápad, ve které je v současné době obviněno 27 lidí. Mezi ně patří například ústecká exhejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil či exsenátor Alexandr Novák.

Žalobce uvedl, že Červinka, Markvart a Martinovský připravili konkurenční doložku, kterou pak schválil výbor ROP Severozápad. Úřadu tak podle žalobce vznikla škoda přes 745 tisíc korun.

Všichni včetně exhejtmana se podle soudu dopustili přečinu porušení při správě cizího majetku jako úřední osoby. Škodu musí obvinění nahradit. Rozsudek není pravomocný.

Primátor Ostravy Tomáš Macura a jeho náměstkyně Kateřina Šebestová vypovídali jako svědci před Okresním soudem v Ostravě také v červnu 2016.
Teplárenský poradce se pokusil uplatit primátora Ostravy, rozhodl soud