Na české straně byl odpad uložen v objektech ve Starém Městě u Frýdku-Místku a v Bohumíně. Jednalo se o několik tun rizikového odpadu, ke kterému nebyla žádná dokumentace. 

V Polsku bylo zatčeno patnáct osob včetně hlavního organizátora (52 let), u nás policisté zadrželi jedenatřicetiletého muže z Opavska, který pro Poláky vyhledával vhodné prostory. Soud na něj uvalil vazbu. Hrozí mu až pět let vězení.

O objasnění případu v pátek informoval náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita. „Zřídili jsme speciální tým. Velmi intenzivní analytickou a operativní prací se podařilo zjistit informace směřující k pachatelům. Navázali jsme úzkou spolupráci s polskou policií,“ řekl Wita.

VOZÍK

Při domovních prohlídkách policisté u dosud netrestaného muže z Opavska zajistili řadu důkazů. Mimo jiné vysokozdvižný vozík, který půjčoval Polákům k vyložení nákladu u nás. Je obviněn z nedovoleného nakládání s odpady jako člen organizované skupiny a z poškození a ohrožení životního prostředí. „Pod smyšlenou legendou uskladnění směsi do betonu oslovoval realitní kanceláře. Sjednal si prohlídku skladových prostor a v průběhu prohlídky se k němu připojili pachatelé z Polska,“ řekl Wita. Našinec i Poláci vystupovali pod smyšlenými jmény a měli padělané doklady, na které pak uzavírali smlouvy.

Do skladu ve Starém Městě bylo navezeno celkem 2800 nádob různého objemu od sta do tisíce litrů, které obsahovaly ředidla, barvy, ropné produkty, potravinářské směsi a další nebezpečný odpad. V Bohumíně se objevilo 400 palet stejného odpadu.

OBEZŘETNOST

Během vyšetřování vyšlo najevo, že se členové gangu pokusili nebezpečný odpad uskladnit i na dalších místech Moravskoslezského kraje. Jednání s realitními kancelářemi ale nedopadla podle jejich představ. Svou roli sehrálo i to, že se o případech ze Starého Města a Bohumína psalo a „realitky“ si klienty důkladně prověřovaly.

„Realitní kanceláře a majitelé objektů s námi začali úzce spolupracovat,“ řekl Wita, podle kterého může na území Polska operovat více takových skupin, pro které je vývoz odpadu nejen do České republiky výnosným obchodem. V této souvislosti policisté vyzývají majitele objektů a realitní kanceláře k obezřetnosti při pronajímání skladových prostor.

Podívejte se, jak o zásahu už v úterý informovala polská média