ČTK to ve středu sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Mužovo počínání spustilo v Letňanech loni v březnu rozsáhlou bezpečnostní akci, při níž policisté částečně evakuovali obyvatele panelového domu. Při domovní prohlídce, na níž se podíleli pyrotechnici a Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, našli tři typy trhavin, třaskavinu a množství jedovatých látek a prekurzorů výbušnin.

Zdroj: Youtube

Obviněný muž si podle vyšetřovatelů obstarával prekurzory a další chemické látky po delší dobu. Následně z nich vyráběl výbušné směsi, iniciátory a odpalovací zařízení, jejichž funkčnost si zkoušel v lese. Policie zatím nezjistila, na jakém konkrétním místě se testy konaly.

"Veškeré chemické látky a další příslušenství byly přechovávány v letňanském panelovém bytu a sklepní kóji tohoto domu," uvedl Ibehej. "Provedené znalecké zkoumání potvrdilo, že výše uvedené zajištěné látky byly zcela způsobilé výbuchu," doplnil.

Ilustrační snímek.
Večerní zásah v Letňanech. V jednom z bytů se našly nebezpečné látky

Muž je stíhaný na svobodě. Jeho kauzu dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9.

"Kriminalisté NCOZ tento případ objasnili vlastní operativní činností v rámci monitorování nákupů nebezpečných chemických látek a prekurzorů výbušnin. Na tuto oblast se stále zaměřujeme," uzavřel mluvčí.