„Nejsem sice odborník na vězení, ani na ta česká a v pákistánském vězení jsem nikdy nebyl, ale to hlavní v tomto případě je kulturní a civilizační rozměr. Otázkou také je, s kým bude Tereza sdílet celu. Záleží jaké bude složení spoluvězňů,“ přemítá Andor Šándor nad situací vězněné Hradišťanky.

Ve hře podle něj také je, její případná možnost konvertovat k islámu, aby si život tam usnadnila.

„Kruté pro Terezu bude to, že ji rodinní příslušníci nebudou moct navštěvovat tak často, jak by ji navštěvovali tady v Česku, protože cestovat do Pákistánu je trochu z ruky než jezdit na Ruzyň nebo na Pankrác. Návštěvy našeho konzula z Islámabádu pro ni určitě nebudou rovnocennou náhradou rodinných příslušníků,“ hodnotí Andor Šándor následující Tereziny možnosti s tím, že 8 roků, 8 měsíců ve vězení je podle něj poměrně dlouhá doba.

„Byť, čerpáno z dostupných informací, za to co provedla z toho vyšla docela dobře. Kolik si z toho nakonec odsedí, to je otázka na Pákistán. Pravdou je, že problém bude, požádá-li o vydání do ČR, protože naše republika nemá s Pákistánem uzavřenou smlouvu o vzájemném vydávání vězňů k odpykání trestu,“ upozorňuje odborník.

V tuto chvíli je podle něj za mřížemi cizích kriminálů zhruba 900 Čechů, a ti jsou tam uvězněni z velké části za pašování drog. „Určitě to období ve vězení v Pákistánu nebude pro Terezu obdobím, na které bude ráda vzpomínat,“ konstatuje Andor Šándor.

Tereza ve vězení  a 4 věci které ovlivní její další život:

  • Složení spoluvězňů na cele.
  • Její případné konvertování k islámu
  • Jak často jí budou moct navštěvovat její rodinní příslušníci.
  • Zda si bude moct odpykat část svého trestu ve věznici v ČR

Tereza Hlůšková byla zadržena celníky v pákistánském Láhauru 10. ledna loňského roku poté, co údajně prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska.

V jejím kufru našli celníci devět kilogramů heroinu. Češka vinu odmítala, původně dokonce tvrdila, že o drogách nevěděla. Svou výpoveď následně několikrát změnila. 

Generál Ing. Andor Šándor (v záloze)

Je bývalým náčelníkem Vojenské zpravodajské služby ČR a uznávaným odborníkem na otázky bezpečnosti, hrozby terorismu a krizový management. V současné době působí jako soukromý poradce v oblasti bezpečnosti.

Andor Šándor je také autorem mnoha odborných prací na téma bezpečnosti, věnuje se v této oblasti lektorské činnosti a pravidelně se objevuje v nejsledovanějších médiích.