O téměř čtyři desítky včelstev přišli zemědělci v Dolním Újezdu u Litomyšle. Zloděj je odvezl na podzim minulého roku. „Neznámý pachatel odcizil v době od 2. října do 19. listopadu celkem sedmatřicet včelstev ze dvou stanovišť. Jednalo se o dvě stanoviště u Osíku. Z lokality zvané Kabát jich pachatel vzal třináct a z Bažantnice čtyřiadvacet. S včelstvy bylo odcizeno příslušenství pro chov včel. Škoda činí téměř 172 tisíc korun,“ sdělil policejní mluvčí Ondřej Zeman.

Barokní zámek v Horním Maršově po nedělním požáru.
Shořel zámek i autobazar. Hlavní obviněný ve žhářské kauze drží hladovku

Zemědělské družstvo Dolní Újezd tak už několik měsíců neprodává žádný med. Věří ale, že se jim chov podaří obnovit. „Zůstalo nám málo včel, a to nejen kvůli krádeži, ale i nemocem a špatnému přezimování. Máme asi desatery včely. Budeme se snažit počet aspoň zdvojnásobit. Musíme včelstva rozdělit. Uvažujeme i o přikoupení včel, ale to bude v naší oblasti těžké,“ uvedl Jiří Jeřábek, předseda Zemědělského družstva v Dolním Újezdu. Letos tak budou mít jen několik kilogramů medu.

Škoda za dvacet tisíc 

Krádeže včel vyšetřuje policie v celém kraji. V dubnu někdo odcizil včelstvo za dvanáct tisíc korun chovateli na Chrudimsku, v květnu na Orlickoústecku. Tři krádeže včelstev zaměstnaly policii na Svitavsku. Zloděje, který způsobil škodu téměř za dvacet tisíc korun, se podařilo najít. Nebyl to zřejmě žádný chovatel.

Situace pod Čilinou
Voda se změnila v břečku. Studny v rokycanské rekreační zóně zničily fekálie

„Sedmadvacetiletý muž z Moravskotřebovska je stíhán vazebně pro rozsáhlou majetkovou trestnou činnost. Je obviněný z krádeží, padělání a pozměnění platebního prostředku, poškození cizí věci, porušování domovní svobody, maření výkonu úředního rozhodnutí a nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Hrozí mu až osm let ve vězení,“ informovala mluvčí policie Lenka Vilímková.

Zabezpečení proti zlodějům není snadné. „Jedině dát tam fotopasti. Když chceme umístit včely do lesa či na pole, tak se to těžko zabezpečuje,“ dodal Jeřábek.