„Spisový materiál byl policejním orgánem společně s návrhem na podání obžaloby předložen 23. června 2023 státní zástupkyni,“ uvedl Cimbala. Žalobkyně podle něj materiál prostuduje a rozhodne, zda ve věci podá obžalobu.

„Podrobnější informace v současné chvíli nebudeme s ohledem na nadále trvající neveřejnost přípravného řízení, předmět řízení, který se dotýká lidské důstojnosti v sexuální oblasti, ale také s ohledem na složitost věci, respektive délku období, do kterého jednotlivé útoky spadají, poskytovat,“ doplnil Cimbala.

Český psychiatr Jan Cimický.
Obtěžoval ženy? Psychiatr Cimický si nepřevezme státní vyznamenání

Kriminalisté původně navrhli obžalobu pro Cimického loni v říjnu, tehdy ho vinili z 28 případů znásilnění či vydírání. Státní zastupitelství ale o měsíc později kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo jim, aby se vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Podle webu Novinky.cz hrozilo promlčení u 26 z 28 případů. Po výzvě policie, aby se přihlásily další poškozené, by se podle serveru další obvinění mohlo týkat tří až čtyř žen.

Cimický vinu odmítl 

Cimický už v minulosti vinu odmítl, kritizoval také postup policie. Uvedl, že se hodlá aktivně bránit a dokázat svou nevinu. Kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům nebude ale tato obhajoba veřejná, dodal.

Psychiatra obvinilo několik jeho pacientek ze sexuálního obtěžování či přímo napadení na podzim 2021. Například herečka a zpěvačka Jana Fabiánová uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl.

Český psychiatr Jan Cimický
Případ Cimický: Policie hledá svědky a poškozené. Psychiatr obvinění popřel

Zkušenost s obtěžováním popsala také moderátorka ČT Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat a líbat. Žena z ordinace utekla.