Před okresním soudem v Klatovech stanuli tento týden další dva dealeři drog. Jde o Jiřinu Novotnou (29) a Dominika Rabu (37), kteří byli zatčeni vloni v listopadu. Tehdy spolu žili v penzionu u klatovských městských lázní jako pár a oba společně také putovali do vazby. Před soudem ale stanuli každý zvlášť a každý jinak také dopadl. Zatímco Raba vyvázl s podmínkou a už je z vězení venku, Novotná zatím zůstává za mřížemi.

Raba podle obžaloby od počátku roku 2015 do svého zatčení v listopadu 2016 dodal pervitin či marihuanu pěti lidem, a to na různých místech, nejčastěji však v již zmíněném penzionu nebo na rampě supermarketu, kde pracoval jako vedoucí směny. Drogy někdy prodával, někdy předal zdarma, v pár případech je věnoval jako protislužbu. K trestné činnosti se doznal. „Uložen mu byl trest odnětí svobody na dva roky, který mu byl podmíněně odložen na zkušební dobu čtyř let, za současného uložení dohledu probačního úředníka. Také mu bylo uloženo, aby se ve zkušební době zdržel požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek. Dále mu byl uložen trest propadnutí věcí, které souvisely s projednávanou trestnou činností. Rozsudek je pravomocný," informovala soudkyně Martina Šimánková a dodala, že obžalovaný byl současně propuštěn z vazby.

Novotná, která byla v minulosti už osmkrát soudně trestána v Čechách a jednou v Polsku a teď je aktuálně v podmínce, je obžalována z toho, že nejméně od počátku roku 2015 do svého zatčení zásobovala pervitinem či marihuanou čtyři své známé. Ona sama se ale přiznala jen k tomu, že dodávala pervitin jedné ženě. „Ostatním třem jsem nic neprodávala. Jeden z nich se mi možná mstí za to, že jsme odmítli ledničku, kterou ukradl. Dokázal nám ji tehdy přinést, i když má jen jednu ruku. Nesl ji na hlavě," řekla soudu Novotná. Tři ze čtyř předvolaných svědků ale potvrdili, že od ní drogy skutečně dostávali. Jeden prozradil i smluvené signály. „Když jsem řekl jedničku nebo zelí, znamenalo to, že chci marihuanu. A když dvojku, lyžování nebo sníh, znamenalo to pervitin," vysvětlil.

Líčení bylo odročeno na konec března, Novotná zůstává ve vazbě. Hrozí jí až pět let vězení.

Čtěte také: Za smrt cyklisty hrozí motorkáři tři roky