"Na demonstraci jsem byl. Nebudu říkat, že jsem nic nehodil, ale prkno nebo poleno to určitě nebylo. Nechal jsem se víceméně strhnout tou situací a hodil jsem po policistech flašku, co jsem měl v ruce," prohlásil Veselý u Obvodního soudu pro Prahu 1. Na dotaz, zda lahev někoho zasáhla, odpověděl, že si není jistý.

Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, která vyústila ve střety části účastníků s policisty, se konala 18. října. Útočníci házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy.

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze 7. března 2021.
Demonstrace v Praze: první skončila záhy, druhá byla v pohybu, policie zakročila

Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo či zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Přímo na náměstí zadržela přes 100 lidí. Dvacet policistů i někteří z demonstrantů utrpěli zranění.

Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 uznal Veselého vinným z násilí proti úřední osobě a z výtržnictví. Podle verdiktu vzal muž u stánku s občerstvením asi třiceticentimetrové poleno a v parčíku za radnicí ho hodil směrem k uniformovaným policistům ze speciální pořádkové jednotky. Jednoho z nich zasáhl, zranění mu však nezpůsobil, protože policistu ochránila helma.

Lišil se oblečením

Veselého identifikovali a částečně natočili dva kriminalisté v civilu, kteří akci monitorovali. Poznali ho mimo jiné podle oblečení, jímž se lišil od většiny ostatních útočníků - měl kabát a zatmavovací brýle.

"Obhajoba obžalovaného byla jednoznačně vyvrácena svědeckými výpověďmi dvou policistů. Nelze si splést dřevěné poleno s malou plastovou lahví. Soud obžalovanému v tomto směru neuvěřil a jeho obhajobu zhodnotil jako účelovou," konstatovala soudkyně Šárka Šantorová.

Demonstrace na Staroměstském náměstí v neděli 10. ledna 2021.
VIDEO: Už toho bylo dost! Na Staromáku se demonstrovalo za Otevřené Česko

Veselý byl v minulosti za výtržnictví už dvakrát odsouzen. "Stejně se to vytáhne. Pohyboval jsem se ve hnutí skinheads," řekl k tomu soudnímu senátu. Po vyhlášení rozsudku se vzdal práva na odvolání. Státní zástupkyně Zdeňka Galková pro muže žádala vedle podmínky peněžitý trest, a ohledně odvolání si proto ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Soudkyně označila uložení peněžitého trestu za neúčelné kvůli tomu, že Veselý živí tři své malé děti a manželku na rodičovské dovolené.

Galková uvedla, že policie v souvislosti s demonstrací obvinila zhruba deset lidí. Jeden například čelí stíhání za to, že na policisty hodil cihlu. Část útočníků podle ní pocházela z fotbalového prostředí. Policii se nicméně zatím nepodařilo ztotožnit nikoho, kdo by zasahující policisty závažněji poranil.

Na pražském Staroměstském náměstí se sešli 10. ledna 2021 odpoledne účastníci demonstrace nazvané Otevřeme Česko proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií.
Piráti spílají moderátorovi demonstrace: Ohrozil jste životy! Pomozte nemocnicím

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po demonstraci o útočnících prohlásil, že předpokládá uložení velmi drakonických trestů.