O loga automobilek přišli u svých vozů například oba rodiče Eriky Halířové, kteří parkují v Polní ulici.

„Zjistili jsme to až ve čtvrtek. Někdo jim ze škodovek sebral přední i zadní znaky, jeden stojí okolo 400 korun,“ popsala senická rodačka.

Ze stejné lokality hlásí škody i jejich sousedé. Pachatelé se zaměřili především právě na škodovky, znaky zmizely také z opelu či renaultu.

Jak se ukázalo, neváhali obejít celou obec. Když Erika zveřejnila upozornění na sociální síti, začali se jí ozývat poškození z ostatních místních částí.

„Myslela jsem si, že jde o ojedinělé řádění nějakých puberťáků. Jakmile jsem zjistila, že to má větší rozměr, kontaktovala jsem policii,“ doplnila Halířová.

Při sepisování protokolu policisty informovala o ostatních případech, škodu však musí nahlásit každý sám. K tomu nejen skrze obecní rozhlas vyzývá i starosta Senice na Hané. Michal Tichý (STAN) doufá, že vandalové budou brzy dopadeni a potrestáni.

„Bohužel, pouhý fakt, že někdo někomu něco poškodil, neznamená, že dotyčný to chce řešit přes policii. I ztráta znaku za pár stovek má vliv na celkové škodě, takže stojí za to případ ohlásit,“ zdůraznil.

Vyšetřovatelům zároveň předal tip, kdo by za touto lumpárnou mohl stát. Jeho podezřením se policie zabývá, zatím však nikoho neobvinila a po neznámém pachateli usilovně pátrá.

Bude z toho trestný čin?

Přestože dle komunikace na Facebooku jsou poškozených desítky, na strážce zákona se dosud obrátila část z nich. Po víkendu měla policejní stanice v Litovli zaevidováno sedm ohlášení a škodu za 2 400 korun.

„Od té doby přibylo jedenáct případů. Odhadovaná škoda činí 18 tisíc,“ informovala ve čtvrtek ráno mluvčí policie Irena Urbánková.

Z přestupku se tak stal trestný čin, za krádež a poškození cizí věci hrozí až dva roky za mřížemi. A není vyloučeno, že počet poškozených se ještě navýší.

Na litovelskou služebnu Policie ČR v pondělí odpoledne zamířil například David Holeček. I jeho škodovka od konce listopadu brázdí krajinu bez loga mladoboleslavské automobilky. V ulici, kde bydlí, ví o dalších pěti poničených autech.

„Mám i poškozený lak, stejně jako můj soused. Oprava mě vyjde minimálně na 1 500 korun,“ svěřil se.

S nadhledem

To Kristýna Neoralová z opačného konce Senice se svým přítelem se na policii obrátit nehodlá, byť okřídlený šíp na jejich octavii zmizel z přední i zadní části. Jelikož si toho všimla po nákupu v Litovli, myslela si, že ke krádeži došlo tam.

„Omyl. Dle kolegy nám ten znak chyběl už ráno v práci. A pak jsem si všimla, že náš soused má také auto bez loga,“ zjistila později.

Situaci však ona i její milovaný berou s nadhledem, a jelikož v tomto případě nedošlo k poškrábání laku, nehodlají si tím nadále lámat hlavu. Stejný postoj zaujala také rodina Novotných.

Zatímco nejmladší člen rodiny byl se svým BMW pryč, fabie jeho přítelkyně a další dvě auta patřící otci a jeho družce řádění vandalů neunikla.

Co s nimi?

Proč se pachatelé zaměřili na desítky aut a co hodlají s tolika znaky dělat, není jisté. O vášnivé sběratele log automobilek zřejmě nepůjde, poškození se přiklánějí spíše k opilecké zábavě nebo dětským hrátkám.

Vyloučeno není ani následné kšeftování, podle prodejců z olomoucké pobočky společnosti Samohýl Motor by však prodej třeba na internetu smysl nedával. Ne vždy se totiž podaří vyloupnout obě strany znaku a poškozená polovina se na jiné auto již nalepit nedá.

„Dříve byla loga škodovek zelená. Dnes jsou stříbrná s matně černým motivem. Pokud by se ztratily novější znaky, je možné, že jimi někdo chce nahradit ty staré,“ spekuluje prodejce náhradních dílů a příslušenství, který si nepřál být jmenován.

V Senici ovšem mizely hlavně součásti starších felicií, fabií či octavií. Zvýšený zájem o nové znaky ze strany poškozených zaměstnanci autorizovaného servisu Samohýl neregistrují, tento náhradní díl mění spíše po nehodách.

Nový díl stojí okolo 400 korun. Nedojde-li k poškození místa, kde jsou loga upevněna, další náklady okradeným lidem nevzniknou. Nešetrné páčení znaku však může škodu navýšit v řádech tisíců.