Soud rozhodoval už v létě, teprve v těchto dnech ale zveřejnil rozhodnutí v plném znění. Nejvyšší senát svým rozhodnutím odmítl dovolání Vítězslava Kroupy, který za své příspěvky a komentáře dostal od soudu v Teplicích 16 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky.

Fotografii prvňáčků zveřejnil Deník v listopadu 2017 na svých stránkách v rámci seriálu, v němž se třídy představovaly. Na fotografii byly převážně romské a arabské děti. Podle soudu Kroupa svým výrokem v komentáři naznačoval možnost vyhlazení "nežádoucích etnik" v plynových komorách, tedy stejným způsobem, jako nacisté systematicky usmrcovali Židy za druhé světové války. "Takovéto výroky jsou však v demokratickém právním státě založeném na úctě k ústavně zaručeným právům občana a člověka neakceptovatelné a je nutné na ně reagovat trestním postihem," stojí v rozhodnutí.

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
Kauza rasistických komentářů u prosetických prvňáčků se vrací zpět k soudu

Za podněcování k nenávisti vůči etnické skupině a propagaci nacismu dostal mechanik Vítězslav Kroupa vloni v červenci od teplického soudu trest 16 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Rozsudek ale od té doby nenabyl právní moci. Obžalovaný s podmíněným trestem nesouhlasil. Snažil se nejprve odvolat ke krajskému soudu, ale ten vyřčený trest potvrdil. Obhájce Michael Mann tehdy žádal pro svého klienta zproštění viny. Podle něj byl komentář pouhým žertem.

Ale ani nejvyšší soud tomu neuvěřil. "O humor se zcela jednoznačně nejednalo. Především z důvodu celkového kontextu, ve kterém byl komentář napsán a do kterého byl zasazen, a s ohledem na extrémně pravicovou orientaci obviněného," konstatovali ve svém odůvodnění zamítnutí dovolání soudci. Proti rozhodnutí nejvyššího soudu není s výjimkou obnovy řízení přípustný opravný prostředek.