Čermák loni v únoru ze svého mobilu živě vysílal a následně umístil na Facebook video, v němž se vymezoval vůči opatřením vyhlášeným orgány veřejné moci proti pandemii onemocnění covid-19. Zejména proti novele Pandemického zákona, přičemž v této souvislosti měl podněcovat diváky, aby aktivně, a to i za použití násilí a dalších protiprávních postupů (např. blokace veřejných komunikací), zabránili projednání a přijetí novely.

Zároveň měl vyzývat své příznivce, aby se podíleli na převzetí politické moci v ČR a vymanili se tak z mezinárodních struktur a organizací (EU, NATO). Včetně násilných akcí proti poslancům, senátorům a členům vlády.

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze. Ilustrační snímek
Razie na hejtmanství. Policie vyšetřuje zamoření území u Milovic azbestem

„Video sledovaly a dál sdílely tisíce lidí. Mohl být mezi nimi nějaký horlivý stoupenec, který výzvu k násilnostem nebo teroristickým útokům vyslyší,“ upozornil státní zástupce Martin Bílý a odmítl Čermákův návrh o dohodě o vině a trestu: „Nevidím u obžalovaného žádnou sebereflexi a navrhuji nepodmíněný trest v délce 5,5 roku.“ Souzenému přitom hrozilo až patnáct let.

Čermák byl v minulosti zaměstnán v Německu. Naposledy pracoval v srpnu 2021 a od té doby ho živili rodinní příslušníci. „Chtěli jsme lidem ukázat, co bylo kolem covidu řešeno špatně. Kvůli větší popularitě a pozornosti jsme používali expresivní výrazy. Dnes jsem rád, že se apelů k násilí nikdo nechytil a omlouvám se,“ vyjádřil se manipulátor.

Před Krajským soudem stanul v Plzni už minulý měsíc. Jenže se nedostavil ani jeden z jeho obhájců, takže jednání bylo odročeno.

Před soudem nestál poprvé

Pondělní přelíčení si nenechali v rolích diváků ujít ani gymnazisté z Rokycan. „Rozsudek je to sice citelný, ale s ohledem na to, že muži hrozil až třikrát větší trest, asi spravedlivý," vyjádřil se jeden ze studentů.

Trest si Čermák odpyká ve věznici s ostrahou. Státu propadne i mobil, kterým natočil kontroverzní video.

Čtyřiadvacetiletý mladík položil v sobotu 25. března 2023 na koleje v Zubří třicetikilový kámen. Narazil do něj vlak s deseti cestujícími.
Mladík položil na koleje třicetikilový balvan. Narazil do něj vlak s cestujícími

Obyvatel Holýšova už v prosinci 2022 jeden trest dostal. Stalo se tak v Praze s a desetiměsíční podmínkou za výroky o Ukrajincích, což bylo vyhodnoceno jako hanobení národa a podněcování k nenávisti.

Ke konci prvního pololetí musí Čermák se svými kumpány před soud znovu. Tentokrát kvůli pronásledování biologa Jaroslava Flegra a prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.